Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jaka jest misja ogrodów zoologicznych? Przyjdź i dowiedz się!

Krakowski ogród zoologiczny zaprasza mieszkańców i gości na wydarzenia organizowane w ramach TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (6–12 marca). Co czeka na zwiedzających? Duża dawka wiedzy o zwierzętach, spotkania z edukatorami i opiekunami zwierząt, ciekawostki, relacje z życia w zoo, gry terenowe oraz konkursy z nagrodami. Tematem przewodnim jest odpowiedzialna rekreacja, a hasłem – „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”.

Fot. materiały prasowe

Polskie ogrody zoologiczne odwiedza rocznie kilkanaście milionów osób, ale wiedza o tym, że głównym zadaniem zoo jest ratowanie ginących gatunków zwierząt, wciąż nie jest powszechna. Przypomina o tym obchodzony 11 marca Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Z tej okazji krakowskie zoo – jako jedno z 13 w Polsce – przygotowało szereg wydarzeń i atrakcji o charakterze edukacyjnym, rozplanowanych na cały tydzień.

Od 6 do 12 marca zwiedzający krakowski ogród zoologiczny mogą wziąć w grze terenowej. Na terenie zoo znajduje się 13 tabliczek z zadaniami, wszystkie dotyczą reguł dobrego zachowania i przestrzegania regulaminu. W kasie zoo można pobrać kartę pracy i tam wpisać odpowiedzi. Odkrycie hasła jest nagradzane pamiątkowym dyplomem.

Wiele ciekawostek publikowanych będzie na profilach społecznościowych zoo (FB, IG i TikTok) – tam też więc warto zaglądać.

Najważniejsza misja ogrodów zoologicznych

Ochrona i ratowanie ginących gatunków zwierząt wymaga wielu działań, a przecież w ogrodach zoologicznych mieszkają ich setki! Jak zatem ogrody chronią ginące gatunki? Przede wszystkim współpracują, i to na wielu płaszczyznach: prowadzą skoordynowaną hodowlę, aby zapewnić stabilne populacje zwierząt, są w ten sposób „żywym bankiem genów”, bezpośrednio zajmują się reintrodukcją gatunków, prowadzą badania naukowe we współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi, edukują dzieci, młodzież i dorosłych, niektóre także leczą i rehabilitują dzikie zwierzęta, a wiele wspiera merytorycznie i finansowo ochronę zwierząt na świecie.

Zwiedzający chętnie przychodzą do zoo, aby się zrelaksować i pokazać dzieciom prawdziwe zwierzęta. I trudno się dziwić, bo w zoo jest po prostu fajnie! Co roku podczas obchodów TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów ogrody przybliżają gościom wybrany aspekt ze swojej działalności. W tym roku tematem przewodnim jest rekreacja, bo wizyta w zoo może być jedną z bardziej wartościowych form spędzania wolnego czasu. Ogród wzbudza ciekawość, rozwija pasje, zachęca do zdobywania wiedzy. Rekreacja w zoo powinna się odbywać w sposób bezpieczny, mądry i odpowiedzialny, bo relaks należy się zarówno zwiedzającym, jak i mieszkańcom zoo. I właśnie na ten aspekt chcą w tym roku zwrócić uwagę polskie ogrody zoologiczne: Bydgoszcz, Charlotta, Chorzów, Akwarium Gdyńskie, Gdańsk, Kraków, Lubin, Łódź, Płock, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zamość.

Ambasadorami akcji zostało 13 zwierząt z polskich ogrodów zoologicznych. Zespół stróżów prawa tworzą: żubr Powstaniec, hipopotamek karłowaty Romek, żółw gwiaździsty Sir Richard, surykatka szara Seba, gibbon białoręki Kiki, niala grzywiasta Nirwana, paw indyjski Paweł, gibboniec żółtolicy Liči, leniuchowiec dwupalczasty Zenek, rekin marmurkowy Mariusz, szympans zwyczajny Sambor, kanczyl filipiński Jonny English oraz żyrafa Rothschilda Karim. Zwierzęta wcielą się w posterunkowych pilnujących porządku w ogrodach zoologicznych i będą przedstawiać najważniejsze punkty regulaminu, opowiadać mrożące krew w żyłach historie, służyć radą, jak miło i bezpiecznie spędzić czas w zoo.

Ogrody zoologiczne zachęcają wszystkich, by przyłączyli się do wydarzenia na FB i świętowali TyDzień Misji od 6 do 12 marca. Użytkownicy FB lub IG mogą wrzucić na swój profil zdjęcie zwierzaka z dowolnego zoo, który jest według nich idealnym strażnikiem ładu i porządku w ogrodzie zoologicznym – warto pamiętać o dodaniu hashtagów: #chronimygiącegatunki i #zoochowujsię.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-06
Data aktualizacji: 2023-03-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź