Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Festiwal komiksu i NCK na komisji kultury

O działalności Nowohuckiego Centrum Kultury oraz przygotowaniach do Krakowskiego Festiwalu Komiksu rozmawiali radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. materiały prasowe

Nowohuckie Centrum Kultury ofertę programową kieruje do mieszkańców Krakowa od 1983 roku. Misją instytucji jest kreowanie zdarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym. Celem zaś przygotowanie i angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury, w szerokim tego pojęcia znaczeniu oraz współtworzenia jej wartości. W tym roku Nowohuckie Centrum Kultury będzie obchodziło 40-lecie swojego istnienia na mapie kulturalnej Krakowa.

- Jestem przekonany, że pod wieloma względami jest to absolutnie największy dom kultury w Polsce. To jest miejsce, w którym kultura mieszka w każdym jego zakątku i dzieje się bardzo dużo różnych rzeczy – deklarował Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.  - Nasza podstawowa działalność to jest animacja kultury i edukacja kulturalna. Praca w różnych grupach młodzieży, dzieci, seniorów, dorosłych. Tutaj, prowadzimy różnego rodzaju zajęcia i uczestniczy w nich około 3,5 tysiąca osób miesięcznie. Te osoby przychodzą po 2 - 3 razy w miesiącu do NCK-u na zajęcia taneczne, teatralne, malarskie, ceramiczne, graficzne, rysunek, fitness, języki obce, zajęcia popularnonaukowe, zespoły ludowe. To wszystko dzieje się na co dzień. Rocznie jest to ok. 500-600 tysięcy osób  - wymieniał Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury. Dyrektor Grzyb zaprosił także radnych do odwiedzenia Galerii Zdzisława Beksińskiego i wystawy Jerzego Dudy-Gracza.

Więcej o Nowohuckim Centrum Kultury można dowiedzieć się tutaj.

Krakowski Festiwal Komiksu

Krakowski Festiwalu Komiksu to największa w Polsce południowej impreza skierowana do wszystkich miłośników historii obrazkowych. Od 24-26 marca odbędzie się XII edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu, Pałac Potockich oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Program festiwalu, towarzyszące mu wykłady i warsztaty omówił pokrótce Artur Wabik, sekretarz Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. - Festiwal jest wydarzeniem o profilu rodzinnym, przychodzą na niego ludzie po czterdziestce ze swoimi dziećmi, którzy pamiętają komiksy, na których się wychowywali – mówił Artur Wabik. - U nas zawsze znajdzie się coś dla wszystkich grup wiekowych, dzieci można zostawić w przestrzeni, gdzie będą się dobrze bawić na warsztatach, na projekcjach filmów animowanych. Takie wydarzenia odbędą się zarówno przy ul. Sarego jak i w Pałacu Potockich. A starsi będą mogli pójść spotkać się z twórcami, posłuchać paneli dyskusyjnych, wykładów -  dodawał sekretarz Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Co roku w festiwalu  udział bierze około 2,5 tysiąca osób. W programie jest około między 50 a 60 godzin wydarzeń, w czterech pasmach tematycznych dla dzieci i dorosłych. Festiwal odbywa się też w ramach wydarzenia „Miesiąc krakowianek”. - Zapraszam do śledzenia wydarzenia festiwalowego, na którym dwa razy dziennie pojawiają się informacje o atrakcjach festiwalowych – mówił sekretarz Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Krakowski Festiwal Komiksu można śledzić na Facebooku.

Podjęte projekty uchwał

Radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał w sprawie: nadania nazwy Skweru Heleny i Romana Husarskich dla obszaru położonego w Dzielnicy VII Zwierzyniec u zbiegu ulic: Skibowej, Jodłowej, Księcia Józefa, wg druku 3246, nadania nazwy ul. Malarzy dla bezimiennej działki położonej w Dzielnicy VI Bronowice, wg druku 3247 oraz zmiany uchwały nr CXV/3055/18 w sprawie nadania statutu Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa, wg druku 3251.

Również pozytywnie zaopiniowany został projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie zwiększenia dotacji podmiotowej i udzielenia dotacji celowej miejskim instytucjom kultury, wg druku 3253 oraz  projekt uchwały w sprawie ustalenia nowego brzmienia statutu Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, w celu przekazania do uzgodnienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wg druku 3255.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-03-08
Data aktualizacji: 2023-03-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź