Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyjątkowy weekend w Łaźni Nowej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Jeśli zdarzyło ci się być bezradnym i pogubionym, miałeś pomysły, ale nie wiedziałeś, jak je zrealizować, nie mając już siły słuchać kolejnych „dobrych rad” i ciągłych pytań o to, co dalej, powinieneś przyjść na „Strach i nędzę 2022”. Spektakl jest prezentowany w ten weekend w Łaźni Nowej z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru.

Teatr Łaźnia Nowa
Fot. Teatr Łaźnia Nowa / materiały prasowe

„Strach i Nędza 2022” to nie tylko spektakl, który przyciągnął uwagę publiczności oraz polskiej i międzynarodowej krytyki – po pokazach w ramach ubiegłorocznej Boskiej Komedii pisali o nim m.in. autorzy z USA, Francji i Niemiec. To również jeden z charakterystycznych społecznych projektów Łaźni Nowej, w którym amatorzy wspólnie z twórcami profesjonalnymi stworzyli niezwykle autentyczną opowieść.

– Podczas pracy spotkałem wiele ciekawych osobowości, zarówno wśród profesjonalnych aktorów, jak i amatorów, ale także wszystkich ludzi tworzących Łaźnię Nową. Wszystko to, co działo się każdego dnia podczas prób, każda godzina spędzona na deskach teatru, była dla mnie wartościowa. Całość tego przedsięwzięcia jest dla mnie niesamowitym doświadczeniem: móc współtworzyć teatr z całym zespołem to dla mnie zaszczyt, wyróżnienie i po prostu szczęście. Cieszę się, że jestem częścią tego spektaklu – mówi o swoim doświadczeniu Sebastian Florek-Paszkowski, jeden z amatorów występujących w spektaklu.

„Strach i Nędza 2022” to spektakl, który poruszy nie tylko miłośników teatru, ale wszystkich tych, którzy szukają inspiracji do wyjścia z kryzysu i niemocy. Sztuka przeplata się tu z codziennością, tworząc przestrzeń do refleksji nad kondycją mieszkańców współczesnej Polski. Jak pisał Przemysław Gulda (guldapoleca), to również: „bardzo osobisty, poruszający spektakl o starości, przemijaniu i śmierci, o kryzysie natchnienia, niepewności i twórczej niemocy. A wreszcie o sile wspólnoty. To tocząca się powoli, ale mocno pulsująca wewnętrznym rytmem historia, osadzona w środowisku artystycznym, ale jednocześnie dotykająca spraw uniwersalnych. Wielopoziomowa, szkatułkowa konstrukcja to znakomita rama dla bardzo organicznego, pełnego czułości aktorstwa. Jej granice bardzo skutecznie przekraczają zaskakujące sceny z udziałem nieprofesjonalnych aktorek i aktorów”.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie improwizacji aktorskich, sceny z tekstu Jakuba Roszkowskiego pt. „Strach i nędza IV RP” oraz filmu „8½” w reżyserii Federico Felliniego.

  • Scenariusz i reżyseria: Bartosz Szydłowski
  • Występują: Marta Zięba, Angelika Kurowska, Michał Czachor, Andrzej Szeremeta oraz Kazimierz Illukiewicz
  • Aktorzy-amatorzy: Maria Bareła, Włodzimierz Bareła, Barbara Dziedzic, Grażyna Ladra, Hanna Napora, Sebastian Florek-Paszkowski, Ewa Skolias, Ewa Nowakowska-Włodek

Spektakl będzie można zobaczyć dziś, 25 marca i jutro, 26 marca, na dużej scenie Łaźni Nowej. Początek o godz. 19.00.

Każdego dnia bezpośrednio przed spektaklem, od godziny 17.00, goście teatru będą mieli okazję zobaczyć wystawę o historii Teatru Łaźnia Nowa pt. „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”, która jest zaproszeniem do przestrzeni tego wyjątkowego miejsca – teatru, który nie ogranicza się wyłącznie do produkcji kolejnych spektakli, ale jest inicjatorem działań realnie wpływających na życie ludzi mieszkających w Nowej Hucie.

Bilety na spektakl są dostępne online: bilety.laznianowa.pl oraz w kasie teatru na os. Szkolnym 25.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-23
Data aktualizacji: 2023-03-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź