Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Seminarium o propagandowych przekazach dnia codziennego

12 czerwca odbędzie się seminarium pt. „Słowo i emocje w propagandowych przekazach dnia codziennego”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Sekcję Komunikowania Politycznego Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Instytut Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Nowej Huty.

Fot. Tom Rollauer Fotografie

Skuteczność oddziaływań propagandowych jest ściśle związana z emocjami, które odpowiednio stymulowane i kanalizowane mogą w istotny sposób wpływać na zachowania i działania podejmowane przez ludzi, szczególnie w czasach niepewności związanych z kryzysami. Podjęcie debaty na ten temat jest szczególnie aktualne w kontekście stanu wojny w Ukrainie, jak i stanu nadzwyczajnego spowodowanego trwającą od 2019 r. pandemią.

Program

prowadząca: dr hab. Agnieszka Walecka-Rynduch, prof. UJ

Panel I
  • dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL „Dystrybucja prokremlowskich przekazów dezinformacyjnych w mediach społecznościowych po 24.02.2022”.
  • dr hab. Agnieszka Węglińska, prof. DSW, „Relacjonowanie wojny w epoce cyfrowej – dziennikarstwo na służbie – studium porównawcze dziennikarzy w Polsce i na Ukrainie”.
Panel II
  • dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak, prof. UMCS „Emocjonalizacja przekazu jako narzędzie perswazji politycznej – studium przypadku profili wybranych redakcji informacyjnych na Twitterze”.
  • dr hab. Ewa Nowak-Teter, prof. UMCS „Typologia technik super-propagandy (kanały rozpowszechniania, propagowane treści)”.
Panel III
  • dr Paweł Greń „Propaganda doświadczeń w Auschwitz w polskim  dyskursie medialnym”
  • dr Marcin Zaborski „Dekonstrukcja propagandy. Nowa perspektywa opowieści o historii getta warszawskiego”
Panel IV
  • Piotr Kapusta, Muzeum Nowej Huty, „Wizerunek Nowej Huty w latach 50. XX w. w filmach propagandowych i Polskich Kronikach Filmowych”
  • dr Łukasz Jędrzejski „Medialna propaganda w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – przypadek uroczystości pogrzebowych Józefa Stalina"
Panel V
  • dr hab. Rafał Klepka „Stronniczość polityczna mediów: między propagandą a perswazją”
  • dr hab. Dorota Piontek, prof. UAM, dr hab. Szymon Ossowski, prof. UAM „Czy Wiadomości można porównać z Dziennikiem TV? Przyczynek do dyskusji nad badaniem propagandy w mediach publicznych”

Seminarium dyskusyjne zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-01
Data aktualizacji: 2023-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź