Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

15. rocznica śmierci Władysława Godynia

Dziś, w czwartek, 8 czerwca, mija 15. rocznica śmierci Władysława Godynia, filantropa, działacza charytatywnego na rzecz środowisk wykluczonych, laureata brązowego medalu „Cracoviae Merenti”. Z tej okazji na jego grobie na cmentarzu na Woli Duchackiej zapłonął znicz od władz miasta Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Władysław Godyń był ogrodnikiem, restauratorem, kolekcjonerem, darczyńcą wspierającym ubogich. Urodził się w 1921 r. w Czernej koło Krzeszowic. Podczas okupacji został wywieziony do prac przymusowych do Rzeszy, gdzie był robotnikiem rolnym. Po wojnie założył gospodarstwo ogrodnicze, z zysków przez lata tworzył kolekcję malarstwa polskiego, finalnie obejmującą ok. 250 obrazów. W 1990 r. przekazał gospodarstwo swym dzieciom i kupił oraz wyremontował kamienicę na Kazimierzu przy ul. Szerokiej – założył w niej galerię sztuki judaistycznej i otworzył restaurację Ariel.

Dorobkiem życia podzielił się z najbardziej potrzebującymi. Sprzedał kolekcję obrazów, fundusze przeznaczając na wybudowanie sześciu domów dla bezdomnych, chorych i repatriantów z Kazachstanu, łącznie dla ok. 300 osób. Ostatni, wybudowany w 2003 r. obiekt, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Sołtysowskiej w Krakowie, dzisiaj nosi jego imię. Wyróżniony przez „Caritas” Archidiecezji Krakowskiej w 2000 r. medalem „Bogaci Miłosierdziem”, zaś przez miasto tytułem „Filantrop Krakowa A.D. 2001”. Zmarł 8 czerwca 2008 r. w Krakowie; pochowany został na cmentarzu Wola Duchacka.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-05
Data aktualizacji: 2023-06-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź