Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Politechnika Krakowska pomoże miastu w walce o czyste powietrze

Wsparcie starań Krakowa i Małopolski o czyste powietrze dla mieszkańców miasta i regionu – to jedno z zadań nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej. Jego możliwości poznał dziś prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który odwiedził nowe centrum badawcze Politechniki w Czyżynach. Laboratorium, wybudowane przy wsparciu ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Małopolskiego, jest przygotowywane do oficjalnego otwarcia. Według planu zazcznie funkcjonować w nowym roku akademickim.

Fot. Jan Zych

Unikatowa infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych – dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz. Będą dotyczyć m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza.

Takie analizy posłużyć mogą np. jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych. Wyniki badań prowadzonych w Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK dostarczą także planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich).

Na podstawie badań ekspertów  z Politechniki można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym. LAŚ, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi i inną – unikatową w skali światowej – autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje np. przy narażeniu na oddziaływanie wiatru, nawalnych deszczów, obciążenia śniegiem, nagłe zmiany temperatur i inne zjawiska pogodowe.

Będzie tu można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowlanych.

– To ważne tematy dla nas wszystkich – zwłaszcza mieszkańców Krakowa i Małopolski. Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, żyć w zdrowym środowisku i takie zapewnić swoim dzieciom i wnukom. Dlatego przygotowując już plany badawcze dla nowego laboratorium przedstawiamy jego możliwości władzom miast i regionów – Krakowa i innych miast Małopolski, także ośrodków śląskich, w tym Żywca i Bielska-Białej. Wszystko po to, aby w pierwszej kolejności podjąć najpilniejsze wyzwania naszych miast i regionu i wspierać je w zrównoważonym rozwoju – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Oprócz rektora Politechniki, prezydenta miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego podjęli dziś także prorektor dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK, dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, który będzie zarządzał nowym centrum badawczym oraz zespół naukowy nowego laboratorium z jego pomysłodawcą prof. Andrzejem Flagą na czele. Tematem rozmowy był szeroki zakres działań badawczych, którymi Politechnika Krakowska może wesprzeć Kraków. W czerwcu nowe laboratorium PK wizytował też wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecnie w Czyżynach, gdzie stoi gotowy już budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, trwają prace wykończeniowe, ostatnie montaże i testy aparatury badawczej przed jesiennym oficjalnym otwarciem. Sercem laboratorium są dwa tunele aerodynamiczne, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i imponujący system wentylatorów.

las.jpg
las107-7-2023.jpg
las207-7-2023.jpg
las307-7-2023.jpg
las407-7-2023.jpg
las5.jpg
las6.jpg
las9.jpg
laspk07-07-2023.jpg
las.jpg
las107-7-2023.jpg
las207-7-2023.jpg
las307-7-2023.jpg
las407-7-2023.jpg
las5.jpg
las6.jpg
las9.jpg
laspk07-07-2023.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-07-07
Data aktualizacji: 2023-07-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź