Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej

Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn.: „Program profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku 6-60 miesięcy w Gminie Miejskiej Kraków”. Okres realizacji programu to lata 2020-2026 z możliwością kontynuacji.

Fot. pixabay.com

Od kilku lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie, który w 2018 r. wyniósł 3,9%. Liczba zaszczepionych dzieci w grupie wiekowej 0-4, zarówno w skali kraju jak i w Małopolsce stanowi najmniejszy odsetek zaszczepionych osób przeciw grypie. W 2021 r. wspomniana grupa wiekowa stanowiła 1,87% wszystkich osób zaszczepionych w kraju oraz 2,30 % wszystkich osób zaszczepionych w Małopolsce.

Celem szczepień przeciwko grypie nie jest tylko uniknięcie zachorowania, lecz przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań pogrypowych takich jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego. Skuteczność szczepionki przeciwko grypie ocenia się na 70-90%, co jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia zapadalności na grypę czy profilaktyki powikłań, szczególnie w grupach ryzyka.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dzieci pomiędzy 6-60 miesiącem życia są w tej samej grupie ryzyka, co seniorzy powyżej 65 lat oraz kobiety w ciąży. Istnieje pilna potrzeba działań intensyfikujących profilaktykę grypy u dzieci, które nie mają jeszcze wykształconego systemu immunologicznego.

Przyjęta uchwała ma na celu:

  • Spadek wskaźników zachorowalności na grypę i choroby grypopodobne w stosunku do populacji niezaszczepionej o co najmniej 10%, a także w stosunku do lat ubiegłych.
  • Uzyskanie 100% wykonawstwa zaplanowanej liczby szczepień.
  • Wzrost poziomu wiedzy rodziców/opiekunów dzieci na temat roli szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych.
  • Wzrost poziomu wiedzy na temat szczepień przeciwko grypie, ich skuteczności i powikłań poszczepiennych wśród rodziców/opiekunów dzieci objętych Programem.
  • Zwiększenie wiedzy personelu medycznego dotyczącej grypy oraz jej profilaktyki poprzez szkolenia (e-learning lub przekazanie materiałów) dotyczącej profilaktyki swoistej (szczepienia) i nieswoistej, nauczania o chorobie, szczepionkach, powikłaniach, monitorowaniu i dokumentowaniu.

Więcej informacji [PDF].

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-07-17
Data aktualizacji: 2023-08-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź