Dożynki miejskie w Toniach i nie tylko
Warsztaty bukietowe, kolorowy korowód, zajęcia plastyczne, pokazy strażackie, policyjne i wojskowe czy prezentacja monografii „Tonie – historia, ludzie, kultura” – już dziś, 27 sierpnia w Toniach odbędą się dożynki miejskie. Uroczystości święta plonów odbędą się również na osiedlach Wolica i Przewóz.
– Czas wakacyjny kojarzy się większości z nas z odpoczynkiem i urlopami. Letnie miesiące to jednak również czas wytężonej pracy na roli. Wraz z zakończeniem żniw w całej Polsce odbywają się liczne święta plonów. Imprez dożynkowych nie mogło więc zabraknąć w Krakowie. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę zaprosić Państwa na te wyjątkowe uroczystości. To idealna chwila na odpoczynek w sąsiedzkiej atmosferze – zachęca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – 27 sierpnia odbędą się aż trzy imprezy miejskie, które zapraszają do udziału w tradycyjnych obrzędach dożynkowych – dodaje.
Dożynki miejskie w Toniach (dzielnica IV) odbędą się na terenie zielonym przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na ul. Maciejkowej. Poprzedzi je msza o godz. 15.00, podczas której zostanie poświęcony wieniec dożynkowy oraz chleb. Bezpośrednio po niej korowód przejdzie w stronę sceny, gdzie zgromadzonych gości powita przewodniczący Rady Dzielnicy IV Dominik Franczak.
Na uroczystości została zaproszona Karolina Szlęzak – genealożka i historyczka, autorka powstającej monografii pt. „Tonie. Historia – Ludzie - Kultura”. Badaczka opowie o pracy przy tworzeniu wydawnictwa, zaprezentuje pierwszy egzemplarz i wręczy go prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.
Na teren wydarzenia już od godz. 16.00 zaprasza równolegle strefa aktywności warsztatowo-rekreacyjnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach specjalistycznego sprzętu przygotowanych przez straż pożarną, policję i wojsko. Przedstawicielki lokalnej społeczności otoczą opieką chętnych do udziału w warsztatach tworzenia bukietów dożynkowych. O godz. 17.45 nagrodę za najpiękniejszy bukiet wybrany przez jury wręczy prezydent Krakowa. Będzie też można wziąć udział w warsztatach tworzenia solnych zielników prowadzonych przez Barbarę Fijał z Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach projektu „Warsztaty za dziękuję”, a wspólnie z Bernadettą Walczak stworzyć prawdziwe dożynkowe dekoracje z wykorzystaniem tradycyjnych kwiatów, ziół i zbóż.
Publiczność będzie miała okazję podziwiać występy młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 67. Nie zabraknie strefy gastronomicznej, a program niedzielnego spotkania w Krakowie-Toniach zwieńczy międzypokoleniowa potańcówka.
Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Parafia św. Stanisława BM w Krakowie-Toniach. Partnerzy: Dzielnica IV Prądnik Biały, Wodociągi Miasta Krakowa
Harmonogram dożynek w Toniach:
- godz. 15.00 – msza ze świeceniem wieńca i chleba dożynkowego
- godz. 16.00 – korowód dożynkowy
- godz. 16.10 – powitanie gości i mieszkańców przez przewodniczącego Rady Dzielnicy IV Dominika Franczaka
- godz. 16.30 – część artystyczna przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 67
- godz. 17.00 – „Tonie – historia, ludzie, kultura”: prezentacja monografii Toń – Karolina Szlęzak
- godz. 17.30 – wystąpienie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego
- godz. 17.45 – wręczenie nagród za najpiękniejszy bukiet dożynkowy
- godz. 18.00 – potańcówka międzypokoleniowa
- godz. 22.00 – zakończenie wydarzenia.
Ponadto:
- godz. 16.00–17.00 – warsztaty bukietowe
- godz. 16.00–19.00 – pokazy strażackie, policyjne i wojskowe
- godz. 17.00–19.00 – warsztaty plastyczne oraz warsztaty tworzenia dekoracji z roślin dożynkowych.
Również dziś uroczystości dożynkowe odbędą się również w dzielnicy XIII na os. Przewóz, na terenie zielonym przy ul. Łutnia – początek o godz. 13.00.
Wspólne świętowanie poprzedzi uroczysta msza w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (ul. Półłanki 100), o godz. 11.30, podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe oraz chleb. Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy przejdzie na teren zielony przy ul. Łutnia, gdzie będziemy się wspólnie bawić od godz. 14.00 do 22.00.
Na plenerowej scenie najpierw wystąpią dzieci ze Szkół Podstawowych nr 65 i 137. Potem koncertować będą: Orkiestra Dęta Przewóz, zespół Kombi Łosowski, Jakub Prachowski, Ahaju Fusion Boliwia oraz zespól wokalno-instrumentalny Retro. Nie zabraknie również uroczystego upamiętnienia 50. rocznicy przyłączenia Przewozu do Krakowa – w tym jubileuszowego tortu. A na koniec proponujemy muzyczno-taneczną biesiadę dożynkową z zespołem Premium Grzegorz Socha.
W czasie trwania zabawy zapraszamy również na stoiska gastronomiczne – z tradycyjnym poczęstunkiem, wojskową grochówką, przysmakami z grilla i słodkimi przekąskami. Będzie też coś dla miłośników wyrobów pszczelarskich.
W dożynkowym programie przewidzieliśmy również moc atrakcji dla najmłodszych. Wśród nich znajdą się m.in.: animacje, wesołe miasteczko oraz konkursy z nagrodami. Strażacy z OSP Przewóz zaprezentują również swój wóz oraz sprzęt gaśniczy. Będzie też można podziwiać zabytkowe pojazdy ze zbiorów Muzeum Ratownictwa w Krakowie, a także wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy.
Wydarzenie jest organizowane w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Wstęp wolny.
W tym roku tradycyjne dożynki, odbędą się również w dzielnicy XVIII przy os. Wolica (boisko sportowe przy ul. Drożyska 3c).
Najważniejszym elementem Dożynek Miejskich jest Przegląd Wieńców Dożynkowych, gdzie zgromadzone 15 unikalnych wieńców, ozdobionych ręcznie zebranymi plonami zbóż, stanowi wyraz wdzięczności za obfite żniwa. Wieńce, wytworzone ze słomy, kłosów, świeżych kwiatów, owoców i wstążek, posiadają różnorodne kształty i symbolikę, odzwierciedlając lokalne tradycje i konteksty. To także okazja do pielęgnowania i przekazywania ducha polskich obrzędów.
Wydarzenie to przewiduje także szereg atrakcji, takich jak strefa gastronomiczna, wesołe miasteczko oraz animacje dla dzieci, które przyciągną mieszkańców Wolicy oraz gości spoza osiedla.
Program wydarzenia:
- godz. 12.40 - korowód dożynkowy
- godz. 13.00 - msza
- godz. 14.45 - występy artystyczne i przeglądy wieńców dożynkowych
- godz. 18.30 - koncert Matragon Electric Band
- godz. 19.00 - zabawa taneczna z zespołem Fajni Ludzie.