Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wawelskie motywy po raz trzeci w świątecznej iluminacji

Kraków w okresie świąteczno-noworocznym po raz trzeci rozbłysł ozdobami, nawiązującymi do wawelskich arrasów. 

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej iluminacja utrzymana jest w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązuje do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Jelenie (2 szt.), wielbłądy (2 szt.), żyrafy (2 szt.) czy rajski ptak – wkomponowane w place i ulice Starego Miasta stworzyły wielki teatr natury w przestrzeni. Nie zabrakło motywów roślinnych, głównie liście akantu w girlandach nad ulicami czy dekoracjach choinek, lamp i mostów. Dekoracja została wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

W miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów, zostały zainstalowane specjalne fotopunkty:

  • na placu Szczepańskim – rama z dwoma lampartami
  • na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) – rama w otoczeniu dwóch jeleni
  • na Rynku Podgórskim – rama z dwiema żyrafami
  • pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama w otoczeniu dwóch wielbłądów
  • na Plantach – rajski ptak.

Na Rynku Głównym – tak, jak w poprzednich latach – stanęła żywa choinka, o wysokości 15 metrów, ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi. Świąteczna choinka to w sumie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód. Drzewko uwieńczyła przestrzenna gwiazda w kolorze zimnym białym.

Choinki (10-metrowe, sztuczne) stanęły również na Rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym oraz placu Wszystkich Świętych.

Udekorowane zostały drzewa (22 szt.) w ścisłym centrum, ale i na Wzgórzach Krzesławickich, na rondach gen. Maczka i Hipokratesa. Iluminację tradycyjnie zyskały również wybrane mosty: Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki, Piłsudskiego oraz estakada nad al. 29 Listopada.

Umowa na udekorowanie miasta została podpisana z firmą Multidekor (na okres dwóch lat), na kwotę ok. 1,4 mln zł. Firma będzie odpowiedzialna za dekorowanie, nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem oraz konserwację i przechowywanie iluminacji w tym czasie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-14
Data aktualizacji: 2023-12-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź