Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zbliża się czyszczenie Krakowa po zimie

Czystość Krakowa, a szczególnie pozimowe oczyszczanie miasta, nowe maszyny i codzienne wspólne działania w tym zakresie MPO, Straży Miejskiej i UMK było tematem dyskusji na posiedzeniu Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radni z Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza dyskutowali o utrzymaniu czystości ulic dla poprawy jakości powietrza w Krakowie w kontekście pozimowego zmywania jezdni i chodników.  Jacek Sobczyk – dyrektor Zakładu Oczyszczania MPO w Krakowie poinformował, że wprawdzie pozimowe sprzątanie jeszcze się nie rozpoczęło, jednak przygotowania już trwają. Planem pozimowego oczyszczania miasta objętych jest 2 tys. 950 km jezdni i 3 mln 100 tys. m2 chodników. W momencie gdy oczyszczanie pozimowe zostanie zakończone, MPO „wchodzi” w tzw. oczyszczanie harmonogramowe, czyli przez krotność oczyszczania ulic planuje osiągnąć w 2024 roku 43 tys. 600 km technologicznych zamiatania jezdni i 42 tys. km technologicznych zmywania jezdni. Plan w zakresie chodników obejmuje zamiatanie 44 mln 500 tys. m2 oraz zmywanie na poziomie 3 mln 100 m2 – w planie zostało założone jednokrotne zmywanie chodników.

Przewodnicząca Komisji, radna Anna Prokop-Staszecka, poruszyła sprawę czystości centrum miasta, będącego wizytówką Krakowa, a zwłaszcza zwróciła uwagę na stan płyty Rynku Głównego oraz problem utrzymania czystości na ulicy Szewskiej. Jacek Sobczyk poinformował, że służby wyruszają na sprzątanie centrum po weekendach już o godzinie 4 rano, a do czyszczenia płyty Rynku zostały zakupione nowe urządzenia. Są to: głowica szorująca z duża prędkością obrotową szczotek i dużą siłą zasysania oraz wysokociśnieniowa myjka z gorącą wodą. Radny Edward Porębski zapytał o możliwość oczyszczania miasta już teraz, z wykorzystaniem tzw. okienek pogodowych, gdyż zalegające liście i inne odpady mogą stanowić zagrożenie dla uczestników dróg. Jacek Sobczyk odpowiedział, że podejmowanych jest wiele takich działań, ale są to głównie działania interwencyjnie i zazwyczaj dotyczą ulic z których zszedł śnieg, odsłaniając niebezpieczne dla użytkowników jezdni pozostałości.

Przewodnicząca Komisji zaprosiła następnie do dyskusji nad czystością miasta Radosława Gądka - Zastępcę Komendanta Straży Miejskiej i zadała pytanie o ilość mandatów, jakie Straż Miejska wystawiła za zaśmiecanie miasta. Komendant Gądek odpowiedział, że rokrocznie jest to liczba kilku tysięcy mandatów, głównie na obszarze centrum miasta, i dotyczą one w 90% wyrzucania niedopałków i drobnych śmieci, w tym trudnych do usunięcia gum do żucia. Takie zachowania występują pomimo wystarczającej częstotliwości rozlokowania koszy na śmieci w centrum miasta.

Violetta Zyguła z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK, zapytana przez Przewodniczącą Komisji o współpracę UMK z MPO, podkreśliła dobrą koordynację działań, bieżącą współpracę na każdym poziomie w obydwu instytucjach. Pracownicy są w stałym kontakcie, ustalają harmonogramy oczyszczania i kontroli wykonanych prac.

Radny Jan Stanisław Pietras zadał pytanie dotyczące ilości wody zużywanej rocznie do oczyszczania miasta i jaki procent stanowi w tym tzw. szara woda czy też woda techniczna, nie pochodząca z wodociągu. Dyrektor Jacek Sobczyk poinformował, że rocznie jest zużywanych ok. 10 tysięcy m3 wody. Jeśli chodzi o wodę nie wodociągową, to MPO Kraków w 2019 roku nawiązało współpracę z Wodociągami Miasta Krakowa na wykorzystanie wody technicznej i obecnie jest to główna woda, jaką MPO wykorzystuje do oczyszczania jezdni. Drugim źródłem są dwa zbiorniki wody na gromadzenie deszczówki, umieszczone w bazie MPO. Po odpowiednim uzdatnieniu również ta woda jest używania do zmywania ulic. Woda wodociągowa jest używana jedynie w przypadku małych maszyn, tankujących do 1 m3 wody i stanowi ona ok 10% całej ilości wody używanej do czyszczenia miasta.

Teraz czekamy na akcję pozimowego sprzątania. Potrzebne są dodatnie temperatury w przewidywanym okresie 2-3 tygodni. W 2023 roku akcja rozpoczęła się 17 marca.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-02-08
Data aktualizacji: 2024-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź