Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje

Zaawansowane są prace przy przebudowie ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Przed 1 września zakończą się roboty na ul. Zwierzynieckiej – deklarują przedstawiciele wykonawcy. Z kolei przebudowa ul. Kościuszki potrwa dłużej – ze względu na przeszkody, które nie były do przewidzenia, gdy planowano zakres prac. Ważna informacja dla kierowców: w wakacje ruszy remont skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów od strony ul. Kościuszki.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Przebudowa ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Jest to właściwie budowa tych ulic od nowa, nie chodzi bowiem jedynie o wymianę asfaltu, chodników czy torowiska, ale te elementy infrastruktury, które są umieszczone głęboko pod ziemią.

Zwierzyniecka otwarta przed początkiem roku szkolnego

– Dobrą informacją jest to, że przed 1 września ulica Zwierzyniecka zostanie otwarta w całości i będziemy mogli w prawo skręcać w Aleje Trzech Wieszczów. Wykonawca dał słowo, mam nadzieję, że go dotrzyma – przekazał w czasie briefingu prasowego zastępca prezydenta Stanisław Kracik.

Przy tak ogromnym przedsięwzięciu, niejako przy okazji modernizowane są wszystkie sieci znajdujące się pod ziemią, po to, by mogły służyć mieszkańcom przez kolejne dziesięciolecia. Ich odkrycie wymagało jednak niejednokrotnie zlecenia dodatkowych robót.

Przyczyny opóźnień inwestycji

Po pierwsze, okazało się, że wzdłuż mostu na Rudawie, na długości ok. 88 metrów konieczny jest demontaż odcinka wodociągu o średnicy 800 mm i jego chwilowe zastąpienie bypassem. Bez tej pracy zabrakłoby wody w kranach Zwierzyńca, Starego Miasta i części Krowodrzy, a na to nie można było pozwolić.

Po drugie, konieczne stało się zbudowanie nowego fragmentu sieci ciepłowniczej, o długości 265 metrów, w tym 122 metry w technologii kabla ciepłowniczego preizolowanego.

Ponadto, już po rozkopaniu zarówno ul. Kościuszki, jak i Zwierzynieckiej odkryto, że wiele kamienic nie jest podpiętych do kanalizacji deszczowej. Woda z rynien wpadała wprost w ziemię. Łącznie wymienionych więc zostanie 94 przykanalików rur spustowych rynien.

W trakcie prac natrafiono także na setki metrów niezinwentaryzowanych kabli i przewodów teletechnicznych – każdy z nich trzeba było zinwentaryzować i nanieść na mapy.

Podczas robót ziemnych odkryto również liczne, kolidujące z projektowanymi elementami, relikty wymagające szczegółowej inwentaryzacji oraz decyzji Miejskiego bądź Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w postaci murów betonowo-kamiennych lub ceglano-kamiennych. Są to rejony: skrzyżowania ul. Kościuszki z Kasztelańską i Senatorską, skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów ze Zwierzyniecką, skrzyżowania Zwierzynieckiej i Retoryka, skweru Jerzego Turaszwiliego (przedłużenie ul. Tarłowskiej), ul. Kościuszki 71 i 73 oraz skrzyżowania ul. św. Bronisławy, Królowej Jadwigi, Kościuszki i Księcia Józefa. Z kolei na samej pętli na Salwatorze była stara nawierzchnia drogowa i torowa.

Kościuszki udostępniana sukcesywnie. Tramwajem do Salwatora w tym roku

Ze względu na wymienione przeszkody pełne zakończenie inwestycji – głównie przebudowy ul. Kościuszki – opóźni się, maksymalnie o sześć miesięcy. – Wykonawca dokłada wszelkich starań, by prace zakończyły się jednak wcześniej – zapewnia zastępca prezydenta Stanisław Kracik. Niezależnie o tego, sukcesywnie będą dopuszczane do ruchu kolejne odcinki ul. Kościuszki. A jeszcze w tym roku po nowym torowisku pojadą tramwaje.

W wakacje prace na skrzyżowaniu przy Jubilacie

Od wakacji planowana jest realizacja drugiej części tarczy skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów z ul. Kościuszki, co będzie się wiązać z zamknięciem tego newralgicznego dla miasta obszaru. – Prace nad dokończeniem torowiska na skrzyżowaniu zaczniemy 22 czerwca i będziemy robić wszystko, by utrudnienia w tej części miasta zakończyły się możliwie jak najszybciej – zapewnił Wiesław Nowak, prezes grupy ZUE, wykonawcy inwestycji.

Również w wakacje finalizowane będą roboty na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi, Księcia Józefa i Kościuszki, które spowodują wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na Królowej Jadwigi (w stronę Księcia Józefa). Położone zostaną wtedy docelowe warstwy nawierzchni na skrzyżowaniu. Do tej pory miejsce to było warunkowo przejezdne dla kierowców (po wykonaniu podziemnych instalacji, w tym sieci), przed wylaniem ostatecznej nawierzchni.

Miasto pomaga lokalnym przedsiębiorcom

Przejściowe niedogodności spowodowane przebudową Zwierzynieckiej i Kościuszki odczuwają nie tylko mieszkańcy, ale też lokalni przedsiębiorcy. W tym rejonie działalność prowadzi wiele małych firm – dominują takie branże, jak handel detaliczny, usługi, doradztwo w zakresie informatyki i sprzedaż oprogramowania, obsługa rynku nieruchomości, a także działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe.

Według danych z CEIDG, rok temu na ul. Kościuszki funkcjonowało 91 firm, a na Zwierzynieckiej – 43. Od tamtej pory liczba aktywnych firm spadła o 6 podmiotów.

– Zaoferowaliśmy firmom wsparcie w takim zakresie, w jakim było to możliwe. Miasto jest w tym rejonie właścicielem 8 lokali użytkowych i przedsiębiorcy prowadzący w nich działalność, a są to m.in. kupcy, rzemieślnicy i firmy informatyczne, mogli wystąpić o zniżkę czynszu w wysokości 50 proc. Z tej możliwości skorzystało 5 przedsiębiorców – poinformował zastępca prezydenta Krakowa, Stanisław Mazur.

– Niemniej skala tej inwestycji oraz jej wpływ na otoczenie gospodarcze pokazuje, że miasto powinno szukać dodatkowych instrumentów adresowanych także do tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w lokalach prywatnych, tak, żeby w razie tego typu okresowych utrudnień, kiedy przedsiębiorcom spadają obroty, móc wesprzeć mały biznes krakowski, który nadaje tożsamość temu miastu. I takich rozwiązań będziemy poszukiwać – zaznaczył.

Obecnie najemcy korzystający z zasobów lokali komunalnych mogą liczyć na różne rozwiązania pomocowe, takie jak możliwość podnajmu do 50 proc. powierzchni lokalu oraz system ulg w spłacie zadłużenia. Uchwała Rady Miasta Krakowa dotycząca „Listy branż chronionych i zanikających” w szczególny sposób wspomaga rzemieślników. Celem programu jest ochrona małych przedsiębiorstw, prowadzących działalność w zakresie branż, które miasto uznaje za zanikające i wymagające szczególnej ochrony.

Ponadto, w oparciu o obowiązujące zasady najmu komunalnych lokali użytkowych, wszystkim najemcom gminnych lokali użytkowych zlokalizowanych w obrębie przebudowywanego pasa drogowego – którzy złożyli stosowne wnioski o obniżkę stawki czynszowej z tytułu remontu – przyznano obniżkę stawki czynszowej o 50 proc.

Warto też wspomnieć, że podczas tegorocznego jarmarku wielkanocnego na Rynku Głównym, miasto wraz z organizatorem – Krakowską Kongregacją Kupiecką oraz Firmą Artim sp. z o.o., przygotowało bezpłatnie 4 stoiska dla przedsiębiorców zmagających się ze spadkiem obrotów w wyniku remontu ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej. Z propozycji wystawienia swoich wyrobów skorzystało dwóch przedsiębiorców.

Ważny efekt po zakończeniu inwestycji

Po zakończeniu wszystkich prac na ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej tramwaje będą jeździły ciszej, nie powodując silnych drgań. Dodatkowo modernizacja zwiększy dostępność tego obszaru, ponieważ zostanie on przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy będą cieszyć się nową estetyczną i funkcjonalną przestrzenią, a wybrzuszające się szyny przejdą do historii.

 

4ab0ztks.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje Bogusław Świerzowski/krakow.pl
9gjqbphu.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje Bogusław Świerzowski/krakow.pl
mgzir6fz.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje Bogusław Świerzowski/krakow.pl
vnx_bu5v.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje Bogusław Świerzowski/krakow.pl
4ab0ztks.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
9gjqbphu.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
mgzir6fz.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
vnx_bu5v.jpeg-Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki postępuje
pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-03
Data aktualizacji: 2024-06-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź