Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wszyscy możemy przyczynić się do zmniejszenia kryzysu wodnego

Zapotrzebowanie na wodę wciąż rośnie. Przyczynia się do tego wzrost liczby ludności na świecie oraz rozwój technologii, przemysłu, gospodarki komunalnej i rolnictwa. Równocześnie zasoby naturalne wody na Ziemi, możliwe do zagospodarowania maleją. Musimy zatem retencjonować i oszczędzać wodę, a także dbać o jej czystość – apeluje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, realizujące krajową politykę w tym obszarze.

Fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Czy wiesz, że:

  • do produkcji telefonu komórkowego potrzeba ok. 12 075 l wody
  • do produkcji koszuli bawełnianej 2500 litrów  
  • do wyprodukowania 1 kg wołowiny aż 15 400 litrów wody?

Nie wszyscy wiedzą, że woda zajmuje 71% powierzchni naszej planety a do światowych zasobów wodnych należą przede wszystkim otwarte zbiorniki wodne, z czego 97,5% stanowią oceany i morza. Niestety, ze względu na ich zasolenie woda z nich nie nadaje się do spożycia. Pozostałe 2,5% to woda słodka, która w dużej mierze uwięziona jest w lodowcach i śniegach a tylko 0,1% z niej to wody zgromadzone w rzekach oraz jeziorach. Słodkie wody podziemne, będące głównym źródłem wody pitnej na lądzie stanowią jedynie 0,6%!

Łącznie zasoby wodne Ziemi mogłyby wystarczyć do zaspokojenia potrzeb całej populacji, lecz ich nierównomierne rozmieszczenie i nieracjonalne gospodarowanie powodują, że w wielu krajach świata zaopatrzenie w ten surowiec stanowi ogromny problem. Polska stanowi jeden z najuboższych w wodę krajów w Europie. Odnawialnych zasobów wody na mieszkańca przypada w naszym kraju ok. 1600 m³/os/rok (przy średniej europejskiej na poziomie 4500 m³/os/rok). Tak niska wartość umieszcza Polskę w grupie państw z deficytem wody (wg FAO graniczna wartość wynosi 1700 m³/os/rok). Dlatego naszym obowiązkiem jest zatrzymanie opadów oraz działanie na rzecz opóźnienia odpływu wód z miejsca opadu np. poprzez rozwijanie retencji naturalnej, małej retencji czy tzw. retencji krajobrazowej a przed wszystkim oszczędzanie wody w codziennym jej używaniu.

Jak możemy to zrobić? Jest wiele sposobów, aby zużycie wody ograniczyć: możemy brać prysznic zamiast kąpać się w wannie, zainstalować wodooszczędny prysznic, toaletę, czy też inne urządzenia domowe. Powinniśmy także szybko naprawić cieknący kran czy nieszczelną toaletę, zakręcać wodę w trakcie mycia zębów czy golenia oraz gromadzić deszczówkę do podlewania ogrodu czy mycia samochodu.

Więcej na ten temat, w tym m.in. o tym co to jest ślad wodny, do czego służy kalkulator śladu wodnego oraz ile wody potrzeba do wyprodukowania żywności, dowiecie się z broszury informacyjnej „Wszyscy możemy się przyczynić się do zmniejszenia kryzysu wodnego”, opracowanej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Zobacz broszurę [pdf]

Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-08-01
Data aktualizacji: 2024-08-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź