Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„(A)Insomnia”, czyli Bach, różowe bezy i sztuczna inteligencja

Już 30 sierpnia rozpocznie się SILENCE Music Festival. Tegoroczną edycję zainauguruje performans „(A)Insomnia”, będący nowym wcieleniem „Wariacji Goldbergowskich” Jana Sebastiana Bacha. Na żywo usłyszymy dopisany przez sztuczną inteligencję ciąg dalszy tego utworu – równocześnie w krakowskim kinie Kijów i kościele św. Tomasza w Lipsku, nad grobem słynnego kompozytora.

SILENCE Music Festival
Fot. materiały prasowe

„(A)Insomnia”:

Po raz pierwszy ciąg dalszy jednego z najsłynniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha dopisała… sztuczna inteligencja. „Wariacje Goldbergowskie” w nowej interpretacji, dzięki zaawansowanej technologii, zabrzmią jednocześnie w Krakowie i Lipsku.

Kino Kijów wypełnią różowe bezy i surrealistyczne, świecące leżanki, które otoczą fortepian. W kościele w Lipsku, nad grobem samego Jana Sebastiana stanie drugi fortepian, odtwarzający w czasie rzeczywistym (ze wszystkimi parametrami artystycznymi) grę pianistów z Krakowa. Tam również pojawią się różowe bezy.

– „Wariacje Goldbergowskie” powstały dla cierpiącego na bezsenność rosyjskiego dyplomaty przebywającego na drezdeńskim dworze. Podczas nieprzespanych nocy prosił swego klawesynistę, Johanna Gottlieba Goldberga, aby ten pomagał mu przetrwać długie godziny bez snu. Bach wpisał na ostatniej stronie rękopisu trwającego ponad godzinę dzieła skrót „etc.”, zachęcając muzyków do dalszych wariacji na ten temat. Korzystając z narzędzi sztucznej inteligencji kompozytor Marek Chołoniewski postanowił dopisać ciąg dalszy, który jest odpowiedzią na żart Bacha. To pierwszy taki muzyczny eksperyment z tym utworem – mówi Mateusz Zubik, dyrektor SILENCE Music Festival.

„(A)Insomnia” rozpocznie się 30 sierpnia, o godz. 20.00, w Krakowie i Lipsku. Wystąpią: Mateusz Zubik (pomysłodawca), Marek Szlezer, Nina Gurol, Piotr Kowal, Eligiusz Skoczylas, Dominika Peszko, Guillermo Rodriguez i Radosław Goździkowski. 

Opracowaniem muzycznym zajmie się Marek Chołoniewski, scenografią Alicja i Grzegorz Bilińscy, a transmisją z Lipska i stream-artem Rom Dziadkiewicz wraz z UKRAiNATV. Nad produkcją wydarzenia czuwają m. in. Mateusz Zubik, Agata Schweiger oraz Barbara Łypik-Sobaniec.

Wstęp wolny. Szczegóły wydarzenia na stronie silencemusicfestival.pl.

SILENCE Music Festival

Pozostałe wydarzenia w ramach SILENCE Music Festival:

  • „Watch My Verses Fly Away”
    1 września, godz. 18.00 – pałac Radziwiłłów w Balicach
    artyści: Szymon Chojnacki – bas/baryton, Lisa Wellisch – fortepian
    W programie utwory Chopina, Karłowicza, Schuberta, Friedmana i Czyża
  • „Lato 1864”
    8 września, godz. 18.00 – pałac Radziwiłłów w Balicach
    artyści: Marian Sobula – fortepian, Maciej Lulek – I skrzypce, Max Frach – II skrzypce, Anna Gęgotek-Łojek – altówka, Bartosz Koziak – wiolonczela
    W programie Kwintet fortepianowy op. 34 Johannesa Brahmsa
  • „Euforia”
    12 września, godz. 20.00 – klub Alchemia
    artyści: Margaux und die BANDiten: Margaux Kier – głos, Henning Brand – perkusja, Jura Wajda – fortepian i cymbały, Stefan Rey – bas
  • „M czy P?”
    15 września, godz. 18.00 – pałac Radziwiłłów w Balicach
    artyści: Malawski Trio: Maciej Lulek – skrzypce, Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela, Sławomir Cierpik – fortepian
  • „Silence, wino i pianino”
    20 września, godz. 20.00 – Kaffe Bageri
    Wieczorek towarzyski z muzyką na żywo
  • „Rethinking Bach”
    28 września, godz. 18.00 – pałac Radziwiłłów w Balicach
    wystąpi: Jorge Jiménez – skrzypce
  • „Muzyka recepturowa”
    29 września, godz. 18.00 – pałac Radziwiłłów w Balicach
    artyści: Peszat / inni
    Prawykonanie utworu Piotra Peszata na utensylia farmaceutyczne Fagron i inne ciekawostki
  • „Och! Tobias Koch!”
    6 października, godz. 18.00 – pałac Radziwiłłów w Balicach
    wystąpi: Tobias Koch – pianoforte
  • „Silence Masters”
    7 października, godz. 11.00 – aula Florianka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego
    Kursy mistrzowskie prowadzone przez Tobiasa Kocha. „Open call” dla młodych artystów

O festiwalu:

W swojej długiej historii pałac w podkrakowskich Balicach wypełniony był sztuką i kulturą. Nieprzerwanie od 2014 r. jego mury ożywiał Festiwal Muzyki Otwartej – Muzyka w Starych Balicach, stając się jednym z najbardziej niekonwencjonalnych festiwali muzyki klasycznej w kraju. Obecnie impreza przyjmuje nazwę SILENCE Music Festival, który będzie kontynuował i rozwijał tradycję MwSB.

SILENCE Music Festival  to uznane wydarzenie muzyczne. Jego organizatorzy zasłynęli w zeszłym roku performansem „Mantra dla Kijowa”. 30 pianistów przez 35 godzin non stop wykonywało utwór Erica Satie „Vexations” („Udręki”). Artyści dający koncert w krakowskim kinie Kijów połączyli się wówczas ze słuchaczami w ukraińskiej stolicy. 


Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają także dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowy program i więcej informacji na stronie silencemusicfestival.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-08-09
Data aktualizacji: 2024-08-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź