Święto krakowskiej edukacji i nowe pomysły na jej przyszłość
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski i Maria Klaman, zastępczyni prezydenta, złożyli życzenia wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na rzecz krakowskiej edukacji. W tym szczególnym dniu miasto zwraca uwagę na wzmacnianie pozycji osób pracujących w oświacie i realizację projektów, które mają wspierać ich codzienne działania. Od tego dnia kampania Respektuj.pl stała się miejską inicjatywą, która będzie przypominała o najważniejszych społecznych wartościach: szacunku do drugiego człowieka, empatii, tolerancji.
– Wśród osób, do których kierujemy życzenia i pozdrowienia, są dyrektorzy jednostek edukacyjnych, pracownicy przedszkoli, szkół i placówek, nauczycielki i nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Ale też setki osób zaangażowanych w działania nieformalne, które są integralną częścią edukacji. Jak Państwo wiedzą, sam wielokrotnie – jeszcze jako poseł – wspierałem te tematy. Potrzebujemy nareszcie stworzyć lepszą przestrzeń do wspólnych działań – zaznaczył Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
– Chcemy, aby krakowska edukacja była bardziej nowoczesna. Odpowiadająca oczekiwaniom mieszkanek i mieszkańców. Potrzebujemy również bardziej wspierać edukację antydyskryminacyjną i obywatelską wśród uczennic i uczniów, ale też zadbać o dobrostan nauczycielek i nauczycieli – dodał prezydent Krakowa.
Dzień Edukacji Narodowej to dobry moment na start nowych ważnych działań, które mają wspierać krakowską edukację, dlatego 14 października oficjalnie ruszył miejski projekt Respektuj.pl, który zainicjował Dariusz Martynowicz. Kampania skierowana jest przede wszystkim do nauczycielek, nauczycieli, szkół i innych placówek edukacyjnych. Będą się na nią składać skierowane do nauczycieli oraz uczniów działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne. To pozwoli skupić się na pielęgnowaniu wartości społecznych i zachowań, które kształtują pozytywne relacje w środowisku szkoły.
– Od stycznia krakowski magistrat czekają zmiany organizacyjne. Wydział Edukacji stanie się Wydziałem Edukacji i Projektów Edukacyjnych – chcemy mocniej rozwijać współpracę z wieloma świetnymi, krakowskimi i nie tylko krakowskimi organizacjami, instytucjami i grupami nieformalnymi. Tego typu współpraca będzie nieść wiele korzyści nie tylko dla krakowskich szkół – zapowiedziała Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
– Równocześnie chcemy wspierać dobrostan nauczycielek i nauczycieli – to dla nas niezwykle istotna część miejskiej polityki edukacyjnej. Działania te będziemy realizować przez cały rok szkolny na różne sposoby. Wiosną przyszłego roku planujemy organizację dużej konferencji dla tej ważnej grupy – dodała zastępczyni prezydenta.
W ramach projektu Respektuj.pl, na ten rok szkolny zaplanowano organizację:
- konkursu dla uczennic i uczniów na najlepszy film o charakterze antyprzemocowym/ antydyskryminacyjnym
- konkursu dla nauczycielek i nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji dotyczący empatii, szacunku do drugiego człowieka, przemocy, dyskryminacji
- konferencji o hejcie i przemocy (wiosna 2025 roku) z równoległymi działaniami wspierającymi dobrostan nauczycieli, rodziców i uczniów.
Respektuj.pl zbiorem materiałów i inspiracji do prowadzenia lekcji
Na stronie respektuj.pl nauczycielki i nauczyciele znajdą scenariusze lekcji, które można przeprowadzić w klasach. Zostały one przygotowane przez ekspertów, a podział na tematy pozwoli dostosować zajęcia do wieku dzieci. W ramach udziału w kampanii każda szkoła może przeprowadzić również swoje autorskie działania. Już dziś można zgłosić swoją szkołę do projektu tutaj. Szkoły biorące udział w kampanii otrzymają tytuły „Szkoły Respektującej”. Przedstawienie szczegółowego harmonogramu oraz start projektu przewidziano na listopad.
– Życzę Wam drodzy uczniowie, żebyście spotkali na swojej drodze nauczycieli, którzy są empatyczni i wyrozumiali. By codzienne lekcje rozwijały w Was kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność, myślenie projektowe, współpraca i komunikacja. Z dala od przemocy i dyskryminacji – podkreślił Dariusz Martynowicz, który symbolicznie przekazał miastu projekt Respektuj.pl.