Kluczowe decyzje dotyczące oświaty
Dodatkowe lokalizacje szkół podstawowych, wygaszenia działalności przedszkola, nadanie imienia placówce szkolnej. Na posiedzeniu Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa radni pozytywnie zaopiniowali kilka kluczowych projektów uchwał dotyczących zmian w krakowskiej oświacie.

Zamiar likwidacji Samorządowego Przedszkola nr 17
Komisja wydała pozytywną opinię dla projektu uchwały dotyczącej zamiaru wyłączenia Samorządowego Przedszkola nr 17 w Krakowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 oraz jego wygaszenia. Jak podkreślił zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych Dariusz Domajewski, jest to na razie uchwała zamiarowa, która rozpoczyna proces przekształceń.
Obecnie w Przedszkolu nr 17 funkcjonują dwa oddziały, do których uczęszcza 28 dzieci. Zainteresowanie placówką spada – w roku szkolnym 2020/2021 uczęszczało do niej 68 dzieci w czterech oddziałach. Problematyczne jest także położenie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, które nie pozwala na wydzielenie odpowiedniego ogrodu dla przedszkola.
Dane demograficzne wskazują na spadek liczby dzieci w wieku przedszkolnym na terenie Krakowa. Liczba dzieci uczęszczających do placówek publicznych i niepublicznych w Dzielnicy I Stare Miasto zmniejszyła się w latach 2022-2024 o 227.
Likwidacja Przedszkola nr 17 ma nastąpić stopniowo poprzez wstrzymanie rekrutacji i stopniowe wygaszanie placówki, aż do jej zamknięcia 31 sierpnia 2026 r. Budynek przedszkola zostanie przeznaczony na potrzeby edukacji szkolnej – zarówno Szkoły Podstawowej nr 16 im. Jana Śniadeckiego, jak i XLVI Liceum Ogólnokształcącego, które rozwija swoją działalność.
Dodatkowo, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 prowadzi rozmowy z dyrekcją placówki przy ul. Miodowej, aby umożliwić przedszkolnej kadrze pedagogicznej znalezienie zatrudnienia w pobliskich przedszkolach. Zarówno wspomniane przedszkole przy ulicy Miodowej jak i placówki przedszkolne przy ul. Piekarskiej mają jeszcze miejsce na utworzenie dodatkowych oddziałów, a budynki te jak i infrastruktura wokół nich są lepiej przygotowane na przyjęcia małych dzieci.
Zmiany lokalizacji zajęć w Szkole Podstawowej nr 47
Radni pozytywnie zaopiniowali również projekt uchwały dotyczący zmiany lokalizacji zajęć Szkoły Podstawowej nr 47 im. Stefana Czarnieckiego. W związku z dużym zainteresowaniem szkołą liczba uczniów przekroczyła 1000, a w przedszkolu działającym w ramach szkoły uczy się ponad 100 dzieci. Już w lipcu przyznano placówce dodatkową lokalizację przy ul. Gumniska 32, jednak nie rozwiązało to problemu przepełnienia.
Wobec tego miasto planuje zakup nowej nieruchomości przy ul. Myśliwskiej na potrzeby oddziałów klas I-III. W budżecie miasta na rok 2025 przewidziano na ten cel 6 mln zł.
Rozwiązanie problemu przepełnienia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7
Kolejną uchwałą, która uzyskała pozytywną opinię, było utworzenie dodatkowej lokalizacji dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. W roku szkolnym 2024/2025 do placówki uczęszcza 792 uczniów, a liczba oddziałów wynosi 33. Ze względu na brak wystarczającej liczby sal lekcyjnych nauka odbywa się w godzinach od 7:30 do 17:05, a prognozy wskazują, że w kolejnych latach konieczne będzie prowadzenie zajęć wieczornych.
Nowa lokalizacja ma powstać w budynku przy ul. Rostworowskiego 13, który należy do Parafii Zesłania Ducha Świętego. Obecnie w budynku mieści się Dom Kultury Ruczaj. Szkoła będzie mogła tam korzystać z czterech sal lekcyjnych, świetlicy, pomieszczeń do zajęć indywidualnych oraz toalet. Ponieważ obiekt znajduje się ponad 3 km od obecnej siedziby szkoły, Gmina Miejska Kraków zobowiązała się do zapewnienia uczniom transportu.
Radny Bartłomiej Kocurek zwrócił uwagę, że miasto powinno już teraz planować budowę nowych szkół i przedszkoli na obszarach o intensywnym rozwoju mieszkaniowym, gdyż przyznawanie dodatkowych lokalizacji istniejącym placówkom jest tylko rozwiązaniem tymczasowym.
Inne pozytywnie zaopiniowane uchwały
Radni pozytywnie zaopiniowali także projekty uchwał w sprawie:
- Nadania imienia Zofii Kossak-Szczuckiej Samorządowemu Przedszkolu nr 50 w Krakowie.
- Uchylenia uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie programów stypendialnych dla Polaków z Białorusi i krajów byłego ZSRR studiujących w Krakowie.
- Uchwała w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 poprzez likwidację innej lokalizacji prowadzenia zajęć przy ul. Skwerowej 3.