Zmarł Marian Turski
18 lutego w wieku 98 lat zmarł Marian Turski – historyk, dziennikarz, ocalony z Auschwitz i strażnik pamięci o Zagładzie. W 2023 roku został uhonorowany w Krakowie medalem „Za mądrość obywatelską”. Jego pogrzeb odbędzie się w niedzielę, 23 lutego, w Warszawie.

Właśnie w Krakowie Marian Turski, podczas odbierania medalu z rąk ówczesnego prezydenta Jacka Majchrowskiego, mówił o konieczności niezłomnej walki o prawa człowieka i obronę demokracji.
W 2021 roku został uhonorowany Nagrodą im. ks. Stanisława Musiała za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i pielęgnowania pamięci o Holokauście. Nagroda ta, ustanowiona w 2008 roku przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, przyznawana jest osobom i instytucjom, które aktywnie promują współpracę i pojednanie między narodami oraz dbają o zachowanie pamięci historycznej.
Marian Turski (ur. w 1926 r. w Druskienikach) w czasie II wojny światowej przebywał w łódzkim getcie oraz w obozach Auschwitz-Birkenau i Buchenwald, gdzie przeżył marsz śmierci. Po wojnie był zaangażowany w działalność publicystyczną, m.in. w „Polityce”, a także w pracy na rzecz upamiętnienia Holokaustu, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Turski był również aktywnym uczestnikiem międzynarodowych działań na rzecz przeciwdziałania negowaniu Holokaustu i obojętności wobec zła.
Prezydent Aleksander Miszalski pożegnał Mariana Turskiego, zamieszczając wpis na mediach społecznościowych:
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę, 23 lutego, o godz. 12.00 na cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej 49/51 w Warszawie.