Kraków – miasto kultury
Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków radni wysłuchali informacji na temat działalności Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietty Cracovii oraz Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.

Agata Grabowiecka, dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia przedstawiła radnym prezentację na temat „Sinfonietta Cracovia na tle sektora muzyki klasycznej w Krakowie”.
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia to jeden z wiodących zespołów kameralnych w Polsce. Narodziła się na początku lat 90-tych XX w., natomiast 25 maja 1994 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o powołaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W jej skład obecnie wchodzi 20 muzyków, z możliwością powiększenia. Zespół cechuje wszechstronność wykonawcza: od muzyki klasycznej po współczesną (od awangardowej, po filmową), jak również zróżnicowana oferta dla mieszkańców miasta. Sinfonietta Cracovia jest doceniana za jakość artystyczną nie tylko w kraju, reprezentuje Kraków także na arenie międzynarodowej. W latach 2022-2024 występowała z takimi gwiazdami jak m. in: Jan Lisiecki, Mari Samuelsen, Abel Korzeniowski, Anu Tali, Michał Nesterowicz, Soyoung Yoon. Orkiestra występowała w prestiżowych salach koncertowych: Casa da Musica (Porto, 2023), Muziekgebouw (Amsterdam, 2024), Barbican Centre (Londyn 2025). Zespół może pochwalić się również współpracą z prestiżowymi agencjami i zespołami (London Sinfonietta). Zespołem dyryguje dyrektorka artystyczna - Katarzyna Tomala-Jedynak. W 2023 roku powołano Radę Artystyczno-Programową Orkiestry, w jej skład weszły wybitne osobistości świata muzyki, mediów oraz biznesu, a od 2024 roku dyrygentem honorowym Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa jest Dirk Brossé.
Sinfornietta Cracovia uczestniczy w 50-60 wydarzeniach rocznie, w tym ok. 10 edukacyjnych. Orkiestra prowadzi stałe cykle koncertowe i nowe inicjatywy, skierowane do różnych grup docelowych. Ściśle współpracuje z instytucjami kultury m.in.: Muzeum Fotografii, Muzeum Manggha, Filharmonią Krakowską. Ponadto z sektorem prywatnym, kreatywnym i filmowym. Ponadto orkiestra prowadzi działalność edukacyjną (Sinfonietka), wprowadza innowacyjne rozwiązania i nowe technologie (cykl Elektro Sinfonietta), kształtuje świadomość ekologiczną (zasadziła 30 drzew na 30 lat Sinfonietty Cracovii) oraz aktywnie włącza się w działalność społeczną (Budżet Obywatelski, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy).
Stała siedziba Sinfonietty Cracovii w powstającym Centrum Muzyki w Krakowie przyczyni się m.in. do wzrostu jakości i efektywności pracy Orkiestry, ale też większego jej uczestnictwa w kulturze, czy poszerzenia i systematyzacji oferty edukacyjnej i tym samym wzmocnieniu kapitału społecznego Krakowa. Orkiestra podejmuje szereg działań przygotowujących instytucję do funkcjonowania w Centrum Muzyki w Krakowie od 2027 roku. Tworzy nową wizję programową: ideę upowszechniania muzyki dla różnych grup odbiorców. A co za tym idzie budowania publiczności i marki z myślą o nowej siedzibie.
Więcej szczegółów na temat Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa można znaleźć na stronie internetowej Sinfonietta Cracovia.
W dalszej części Komisji Katarzyna Stawiarz, zastępca dyrektora Centrum Kultury Podgórza przybliżyła radnym działalności jednostki Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Centrum swoją działalność skupiło na sztukach plastycznych i multimediach, teatrze i muzyce. Swoje wystawy mieli tu m.in. Bogdan Korczowski, Ewa Sadowska i Andrzej Wełmiński, zaś na scenie występowali tacy muzycy, jak Jarosław Śmietana, Andrzej i Jacek Zielińscy z zespołu Skaldowie czy Jerzy Połomski. Obecnie Centrum kontynuuje swoją działalność w zakresie wystawiennictwa, teatru i muzyki oraz edukacji twórczej.
Centrum dysponuje wielofunkcyjną salą widowiskową, dwoma przestrzeniami wystawienniczymi, salą panelowo-warsztatową oraz salami edukacyjnymi: taneczną, baletową, muzyczną i pracownią plastyczną. Przy Centrum Sztuki Współczesnej Solvay działają: Orkiestra Dęta Solvay oraz Artystyczny Estradowy Zespół Pieśni i Tańca „Pogodna Jesień”.
W latach 2017- 2024 zostały poniesione nakłady finansowe na wyposażenie i remont obiektu na łączną kwotę blisko miliona zł. Źródłem finasowania były: Rada Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki, dotacja podmiotowa z Gminy Miejskiej Kraków i przychody własne Centrum Kultury Podgórza. W 2018 roku powstał projekt kompleksowej modernizacji obiektu (koszt wykonania projektu: 173 tys. 430 zł). Szacowany koszt inwestycji w roku 2021 wynosił 15 mln zł.
W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay swoje zainteresowania i pasje mogą rozwijać zarówno dzieci i młodzież, jak też dorośli i seniorzy. Instytucja współpracuje m.in. z : Radą Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki, Akademią Sztuk Plastycznych, Akademią Sztuk Teatralnych, Akademią Muzyczną w Krakowie, Szkołą Wyższą WIT Warszawa, czy Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ponadto z Artystami Stacji Badawczej Outsider Art, Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Szpitalem Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego, Domem Pomocy Społecznej i Stowarzyszeniem „Lajkonik” w Krakowie.
Z ofertą i działalnością instytucji można zapoznać się na stronie Centrum Kultury Podgórza- Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.
Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków zaopiniowali pozytywnie projekty uchwał w sprawie ogłoszenia zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury: Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki oraz Centrum Kultury Podgórza w Krakowie w jedną instytucję kultury o nazwie Centrum Kultury Podgórza w Krakowie (druk nr 529) oraz ogłoszenia zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury: Ośrodka Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy" oraz Krakowskiego Forum Kultury w jedną instytucję kultury o nazwie Krakowskie Forum Kultury (druk nr 530).