Współpraca dzielnic z uczelniami i nowe statuty
Szefowie dzielnic podczas Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic rozmawiali na temat współpracy rad dzielnic z krakowskimi uczelniami oraz harmonogramu prac Zespołu Zadaniowego do opracowania projektu uchwały w sprawie zmian w statutach Dzielnic.

Zbigniew Czarnota, radny Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim przedstawił przewodniczącym rad i zarządów krakowskich dzielnic prezentację pt. „Zbytek wiedzy rodzi chaos? Propozycje współpracy uczelni z dzielnicami Krakowa”. Wyjaśniał w niej, że realną możliwością poprawy życia mieszkańców mogłaby być współpraca rad dzielnic z uczelniami poprzez podjęcie przez studentów w pracach doktorskich, magisterskich i licencjackich tematów przygotowanych przez rady dzielnic; odbywanie przez studentów praktyk w publicznych instytucjach zlokalizowanych na terenie dzielnic oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności studentów w rozwiązywaniu spraw mieszkańców dzielnic.
Rady dzielnic mogłyby natomiast wspomagać studentów poprzez: udzielanie pomocy przy realizacji, wdrażaniu i publikacji zrealizowanych prac (delegowania opiekuna z rady dla osoby podejmującej temat). Wspierać studentów podczas realizacji własnych pomysłów dotyczących dzielnicy, ułatwiać proces odbywania praktyk w instytucjach lokalnych (Programy Aktywności Lokalnej, Świetlice Młodzieży, Miejsca Aktywności Lokalnej, Domy Kultury, Rady Dzielnic, Kluby Sportowe itp.). Ponadto mogłyby również gratyfikować autorów najlepszych prac.
Mieszkańcy w wyniku takiej współpracy otrzymaliby adekwatne do ich potrzeb działania rad dzielnic oraz instytucji miejskich. Członkowie Rad Dzielnic uzyskaliby konkretną wiedzę i umiejętności usprawniające ich działalność, studenci natomiast możliwość sprawdzenia swych umiejętności w realnym środowisku, wdrażanie swoich pomysłów, a także satysfakcję z realnego wykorzystania ich pracy w poprawę życia mieszkańców.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek (przewodniczący konwentu) zaproponował, aby dzielnice zainteresowane taką współpracą przesłały do Kancelarii Rady Miasta Krakowa propozycje tematów, którymi chcieliby zainteresować studentów krakowskich uczelni. Informacja z propozycjami zostanie przesłana do krakowskich uczelni.
Harmonogram prac nad statutem dzielnic
Antoni Fryczek, Sekretarz Miasta zaprezentował szefom krakowskich dzielnic propozycję harmonogramu prac Zespołu, który opracuje projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie zmiany w statutach dzielnic. Ramowy harmonogram prac Zespołu Zadaniowego składać się będzie z pięciu etapów. W pierwszym z nich dzielnice, które dotąd nie złożyły uwag do korekty statutów dzielnic, miałyby możliwość zgłoszenia ich w terminie do 28 marca. Drugi etap polegałby na faktycznych pracach Zespołu powołanego przez Prezydenta oraz pracy merytorycznej nad propozycjami zebranymi z różnych źródeł (Dzielnice, Biuro ds. Dzielnic Miasta Krakowa, wcześniejsze Forum ds. Przyszłości Dzielnic, spotkania, proces wyborczy). Przewidziany termin prac Zespołu Zadaniowego na tym etapie: od 1 kwietnia do 27 czerwca. Trzeci etap to uzgodnienia wewnętrzne i przygotowanie projektu uchwały Rady Miasta Krakowa o przystąpieniu do konsultacji. 4 lipca mogłoby się odbyć spotkanie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic, które być może zamknęłoby temat opiniowania. Natomiast 27 sierpnia, na pierwszej sesji po wakacjach, Rada Miasta mogłaby przyjąć projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji. Kolejnym krokiem byłoby przeprowadzenie konsultacji, zarówno z dzielnicami, jak i mieszkańcami Krakowa. Przewidywany termin ich zakończenia wypadłby 1 grudnia. Po zakończeniu tego procesu możliwe byłoby przedłożenie projektu uchwały w sprawie zmiany statutów Dzielnic pod obrady Rady Miasta Krakowa. W efekcie końcowym, proces prac Zespołu Zadaniowego nad uchwaleniem nowych statutów Dzielnic, zakończyłyby się do 28 lutego 2026 r.
Harmonogram prac Zespołu do opracowania projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie zmiany w statutach Dzielnic został jednogłośnie zaakceptowany i przegłosowany przez Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, że statuty są podstawowymi dokumentami, które regulują zasady funkcjonowania XVIII Dzielnic Krakowa. W szczególności określają nazwę i obszar jednostki pomocniczej, ordynację wyborczą, organizację i zadania Dzielnic, zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę, sposób ich realizacji, zakres i formy kontroli oraz nadzoru rady gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.