Rada Miasta rozwiń menu

Akcja „Lato w mieście”

Radni z Komisji Edukacji zapoznali się z informacją na temat akcji „Lato w mieście” oraz z zakresem działalności Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a także omówili i zaopiniowali trzy projekty uchwał.

Fot.pexels.com

Jacek Drabik, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Krakowa pokrótce przedstawił radnym swoją biografię i opisał wstępne cele pracy. Od 1 marca br. kieruje on Departamentem Edukacji, który pełni nadzór nad Wydziałem Edukacji i Projektów Edukacyjnych, Miejskim Centrum Obsługi Oświaty
i jednostkami systemu oświaty. Do uprawnień i obowiązków dyrektora departamentu należy m.in.: opiniowanie projektów dokumentów strategicznych i przedstawienie ich do zatwierdzenia prezydenta Krakowa oraz właściwemu zastępcy prezydenta Krakowa; weryfikowanie we współpracy z audytorem wewnętrznym z Centrum Audytu i Kontroli Analitycznej oraz komórkami nadzorującymi miejskie jednostki organizacyjne planowanych wydatków komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskich jednostek organizacyjnych; zatwierdzenie przygotowanych planów wieloletnich
i rocznych; nadzorowanie procesu okresowego monitorowania wykonania zadań, ocena sprawozdań
z wykonania zadań; koordynacja współdziałania komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa
i miejskich jednostek organizacyjnych.

Radni wysłuchali również informacji na temat remontów prowadzonych w szkołach w okresie wakacyjnym oraz akcji „Lato w mieście”. W wakacje w Krakowie organizowane są rozmaite aktywności. Są wśród nich wydarzenia kulturalne, warsztaty, treningi, jak też półkolonie w szkołach i dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dariusz Domajewski, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych podkreślił, że w akcjach uczestniczy więcej niż połowa szkół, a zajęcia są dobrowolne i bezpłatne. Sprawy dotyczące wyżywienia i biletów pozostają w gestii rodziców. Wypoczynek odbywa się zgodnie z przepisami, grupy nie przekraczają 15 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia i 20 w przypadku starszych dzieci. Nauczyciele, którzy się zgłoszą do uczestnictwa w akcji otrzymują wynagrodzenie w wysokości 49 zł brutto za godzinę zegarową. Takie wynagrodzenie otrzymuje również kierownik wypoczynku.

W dyskusję dotyczącą akcji i remontów w szkołach włączyła się Beata Tracka-Samborska, dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty. Poinformowała, że zadań remontowych planowanych w bieżącym roku jest prawie 500 na łączną kwotę 174 mln zł. W tym, jeżeli chodzi o zadania, które realizuje Miejskie Centrum Obsługi Oświaty to jest kwota prawie 140 milionów złotych. Beata Tracka-Samborska odniosła się również do tematu punktu posiedzenia Komisji i dodała, że do Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty nie dotarła żadna informacja od dyrektorów szkół, że prace remontowe przeszkadzają w prowadzeniu akcji „Lato w mieście”. Zaznaczyła, że jeżeli chodzi o przedszkola to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, chodziło tutaj o przerwy wakacyjne miesięczne lub dwumiesięczne. Dyrektor nadmieniła też, że została ustalona liczba przedszkoli, które mają dyżury miesięczne lub dwumiesięczne. W szkołach do dnia dzisiejszego takiego tematu nie było. Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty zaznaczyła również, że tygodni na realizację prac remontowych jest naprawdę niewiele, ale w żaden sposób nie przeszkadza to w zorganizowaniu akcji „Lato w mieście”.

Magdalena Węgrocka – Szwalec, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych przekazała, że w połowie maja wysyłane są informacje do dyrektorów o tym, że mogą organizować akcję „Lato w mieście”. W terminie do końca maja są oni zobowiązani do określenia liczby zrekrutowanych grup i wskazania terminów, w których akcja będzie prowadzona. Rekrutacja prowadzona jest w szkołach, a organizatorem akcji jest dyrektor szkoły. Magdalena Węgrocka - Szwalec zaznaczyła, że na tydzień przed rozpoczęciem wakacji pojawia się informacja na ten temat w Biuletynie Informacji Publicznej. Dyrektor wspomniała także, że do tej pory w Wydziale Edukacji i Projektów Edukacyjnych nie było zgłoszeń dyrektora, że ma problem z zorganizowaniem akcji z powodu remontu.

Komisja Edukacji wydała również pozytywne opinie dla trzech projektów uchwał: zmieniającej uchwałę nr XXVI/589/19 w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji, udzielanych szkołom i placówkom publicznym oraz niepublicznym, prowadzonym na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków (druk nr 572); w sprawie przyjęcia i przekazania pod obrady Rady Miasta Krakowa projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie odwołania Opiekunki Młodzieżowej Rady Krakowa (druk nr 564) oraz w sprawie podjęcia aktywnych działań mających na celu zabezpieczenie większej ilości sal lekcyjnych w budynku, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 52 (druk nr 539).

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: MAGDALENA BARTLEWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2025-03-13
Data aktualizacji: 2025-03-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź