Marzec w Radzie Miasta Krakowa
Dwie sesje Rady Miasta Krakowa, blisko 130 złożonych interpelacji i pierwsze posiedzenia Młodzieżowej Rady Krakowa XII kadencji. Zapraszamy do podsumowania pracy RMK w marcu.

W marcu odbyły się dwa posiedzenia Rady Miasta Krakowa. Podczas 21. sesji RMK, która odbyła się 12 marca, radni podjęli 15 uchwał, a 7 projektów było procedowanych podczas pierwszego czytania. Radni podjęli m.in. uchwałę wyznaczającą kierunki działania dla Prezydenta Miasta Krakowa, dotyczącą opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wzgórze Madera”; wyznaczyli przedstawiciela Rady Miasta Krakowa (radny Łukasz Maślona) do negocjacji, poprzedzających zawarcie umowy urbanistycznej do projektu zintegrowanego planu inwestycyjnego „Rejon ulicy Wielopole i ulicy Dietla” oraz wybrali radną Edytę Nowak na wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej. W przypadku projektów uchwał w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Olsza – Osiedle Oficerskie” oraz obszaru „Rajsko II” radni zadecydowali o ponowieniu procedury planistycznej.
Kolejna, 22. sesja RMK, miała miejsce 26 marca i zakończyła się podjęciem 31 uchwał, 6 rezolucji, a jeden projekt uchwały był procedowany podczas pierwszego czytania. Radni podjęli m.in. uchwałę kierunkową do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie utworzenia nowego oddziału Straży Miejskiej Krakowa dla zapewnienia bezpieczeństwa na terenie południowych dzielnic Gminy Miejskiej Kraków oraz uchwałę wyrażającą brak zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego Wielicka w rejonie ul. Dworcowej i ul. Drewnianej. Zmienili też skład Komisji Kultury i Ochrony Zabytków, powołując do jej składu radnych Renatę Piętkę oraz Jakuba Koska.
W marcu odbyły się również dwa posiedzenia nowo wybranej Młodzieżowej Rady Krakowa. To już XII kadencja MRK, która liczy 43 radnych i działa na podstawie znowelizowanego statutu, który zakłada m.in. dwuletnią kadencję. Podczas pierwszej sesji młodzi radni wybrali Mateusza Gmera, Przewodniczącego Rady, a na kolejnej do prezydium Młodzieżowej Rady Krakowa dołączyli: Filip Antonkiewicz, Bartłomiej Kowalczyk oraz Justyna Wojtas jako wiceprzewodniczący, sekretarzem został Gabriel Jędryka, a jego zastępcą – Maciej Bator. Młodzieżowi radni zadecydowali też o objęciu patronatami trzech wydarzeń: Vistula Model United Nations 2025, WOW - Wiedza o Wolontariacie oraz LearnUp.
Do 31 marca można było składać wnioski o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto może być nadawane żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom, za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla Krakowian, a jego nadanie jest niezależne jest od miejsca zamieszkania osoby proponowanej do uhonorowania. Propozycje w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata zgłaszają Komisji Głównej: Prezydent, Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek grupy co najmniej 5 radnych, grupa mieszkańców Krakowa licząca co najmniej 4000 osób, mających prawo wybierania do Rady Miasta Krakowa.
Marzec był kolejnym miesiącem, gdzie w mediach społecznościowych Rady Miasta Krakowa kontynuowaliśmy cykl „Poznajmy Radnych IX kadencji”. W formie krótkich wywiadów opowiedzieli nam o sobie radni: Renata Kucharska, Aleksandra Owca oraz Edyta Sikora. W cyklu o Radzie Miasta pisaliśmy czym są uchwały podejmowane przez radnych, a w cyklu „A czy wiesz…” przedstawiliśmy sylwetkę Anieli Sowówny – pierwszej radnej miasta wybranej w wyniku wyborów powszechnych oraz udowodniliśmy, ze Mistrz Yoda uczył się składni zdaniowej na dawnych pismach urzędniczych krakowskiego Magistratu.
Zapraszamy też na stronę Rady Miasta Krakowa www.rmk.krakow.pl oraz na nasze profile w mediach społecznościowych Facebook i Instagram. Tam znajdziecie coraz więcej bieżących informacji o pracy Rady Miasta Krakowa.
Marzec w liczbach
2 sesje zwyczajne
127 interpelacji
29 posiedzeń komisji
19 dyżurów
46 podjętych uchwał i 6 rezolucji