O szpitalu i szczepieniach
Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej mowa była m.in. o nowym statucie dla jednego z miejskich szpitali oraz szczepieniach i działaniach prozdrowotnych w aptekach.

Radni przegłosowali negatywną opinię do projektu uchwały w sprawie nadania statutu Szpitalowi Miejskiemu Specjalistycznemu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie (druk nr 540). – Proszę pamiętać o tym, że w opinii dyrekcji szpitala brak nowego statutu opóźnia realizację programu naprawczego – mówił podczas posiedzenia Komisji Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Dodawał, że projekt statutu jest konstrukcyjnie tożsamy z projektem dla drugiego miejskiego szpitala – Żeromskiego – który radni już przegłosowali podczas sesji. Radni pytali m.in. jak brak znowelizowanego statutu wpłynie na obecną działalność jednostki oraz jakie działania może podjąć dyrekcja, kiedy przegłosowany zostanie nowy dokument. Radna Aleksandra Owca pytała, czy na mocy nowego statutu szpital może powołać nowy zarząd. - Nowy dokument stwarza taką możliwość – mówił Artur Pocielej, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego. Radni zwracali też uwagę, że podczas ostatniej sesji ponad podziałami podjęli dwie rezolucje dotyczące przeprowadzenia kontroli w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz Regionalną Izbę Obrachunkową. Radna Edyta Nowak przeczytała pismo, które wpłynęło do Prezydenta Miasta Krakowa, napisane przez pracowników placówki, a dotyczące wielu nieprawidłowości związanych z zarządzaniem personelem szpitala.
Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały dotyczący określenia rodzajów zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadających według algorytmu w 2025 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Gminie Miejskiej Kraków (druk nr 630).
O realizacji świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Krakowa w obrębie szczepień ochronnych oraz edukacji zdrowotnej mówił podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej Przemysław Szybka, wiceprezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. – Farmaceuci mają coraz szersze możliwości jeśli chodzi o opiekę prozdrowotną. Mogą wykonać szczepienie praktycznie na wszystkie choroby, a wcześniej wystawić receptę, co powoduje, że nie jest konieczna wizyta w przychodni. Mają też uprawnienia do przeprowadzania podstawowych badań diagnostycznych, jak m.in. pomiar ciśnienia, saturacji czy wysokości cukru we krwi – mówił Przemysław Szybka. Dyskusja w tej sprawie została przerwana i będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu Komisji.