Rada Miasta rozwiń menu

Uczniowie z Krakowa na zielonej szkole w Lubogoszczy

Podczas posiedzenia Komisji Sportu dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, Krzysztof Augustyn przedstawił założenia tegorocznej edycji programu „Zielona Szkoła dla Krakowa” - pięciodniowych wyjazdów przyrodniczych i edukacyjnych dla uczniów krakowskich szkół podstawowych.

Fot. pixabay.com

Dyrektor KSOS wyjaśnił, że program realizowany od 2022 roku ma na celu nie tylko aktywny wypoczynek na łonie natury, ale również edukację proekologiczną i profilaktykę społeczną.
- Po trudnych doświadczeniach izolacji związanej z nauką zdalną chcemy zaoferować dzieciom przestrzeń, w której będą mogły rozwijać umiejętność pracy w zespole, poznawać tajniki przyrody i uczyć się przez doświadczenie – podkreślił. Zaznaczył też, że dzięki finansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków pobyt dla uczestników jest bezpłatny.

Zajęcia odbywają się w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej, usytuowanej w sercu Beskidu Wyspowego, w otoczeniu blisko pięciu hektarów starego lasu. Na terenie ośrodka oddalonego od miejskiego zgiełku dzieci biorą udział w warsztatach terenowych, podczas których uczą się rozpoznawania roślin i zwierząt, poznają zasady bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach oraz biorą udział w zajęciach rękodzielniczych i integracyjnych.

Rekrutacja ruszyła 4 lutego za pośrednictwem elektronicznego systemu zapisów dostępnego na stronie internetowej KSOS. Na osiem planowanych turnusów przewidziano łącznie 16 grup, co daje około 400 miejsc. Uczestnikami mogą być uczniowie klas trzecich szkół podstawowych znajdujących się w granicach administracyjnych Krakowa. Dyrektor Augustyn podkreślił, że taki wybór pozwala na dostosowanie programu do etapu edukacyjnego dzieci i zapewnia płynną realizację zajęć zgodnie z podstawą programową.

Radni dopytywali o możliwość rozszerzenia programu lub zwiększenia liczby turnusów. Krzysztof Augustyn wyjaśnił, że rozważane jest uruchomienie dodatkowych wyjazdów — o ile pozwolą na to dostępne środki budżetowe — a także, że obecnie toczą się prace nad uregulowaniem praw własności gruntów wykorzystywanych przez Ośrodek „Lubogoszcz”. Zapewnił jednak, że ewentualne spory prawne nie wpływają na przebieg planowanych zajęć ani na bezpieczeństwo uczestników.

Komisja Sportu zadeklarowała dalsze wsparcie dla rozwoju projektu „Zielona Szkoła dla Krakowa”. Organizatorzy liczą teraz na równie duże zainteresowanie ze strony krakowskich szkół w kolejnych latach, przekonani, że kontakt z naturą oraz aktywność fizyczna są najlepszym sposobem na budowanie zdrowych nawyków i wzmacnianie więzi społecznych wśród najmłodszych mieszkańców miasta.

pokaż metkę
Autor: Konrad Kubies
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2025-04-23
Data aktualizacji: 2025-04-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź