Start rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Kładka o. Bernatka na niebiesko dla dzieci zaginionych

Już dziś kładka pieszo-rowerowa im. o. Laetusa Bernatka zabłyśnie na niebiesko. Tym samym Kraków włączy się do kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację ITAKA w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, przypadającym właśnie 25 maja.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
Fot. Fundacja ITAKA / materiały prasowe

Jak za policyjnymi statystykami podaje ITAKA, w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce zaginęło ponad 6 300 osób, które nie ukończyły 18. roku życia. W 2022 roku było ich 2 152, w 2023 – 2 074, a w 2024 roku – 2 098.

Każde z tych zgłoszeń to osobna, dramatyczna historia: zbuntowany nastolatek, który nie wrócił na noc do domu; dziecko, które nagle przepadło bez wieści. Najwięcej zaginięć dotyczy nastolatków w wieku 14–17 lat – w przytaczanych statystykach to właśnie ta grupa stanowiła blisko dwie trzecie wszystkich zgłoszeń. Zaginione są także młodsze dzieci – w wieku 7–13 lat (każdego roku jest ich około 600), a nawet takie, które nie mają jeszcze 6 lat.

Chociaż zdecydowana większość z nich wraca w ramiona najbliższych – odnajduje się po kilku godzinach, dniach, czasem tygodniach – to niestety są też sprawy i pytania, które mimo upływu lat wciąż pozostają bez odpowiedzi. Aktualnie w policyjnej bazie danych osób zaginionych figurują 52 osoby małoletnie, których poszukiwania trwają dłużej niż 5 lat. To właśnie im poświęcona jest prowadzona przez Fundację ITAKA kampania #zaginioneNIEzapomniane.

25 maja solidaryzujemy się z rodzinami wszystkich zaginionych i do tej pory nieodnalezionych dzieci.

Więcej informacji o kampanii na stronie internetowej itaka.org.pl.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-05-22
Data aktualizacji: 2025-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź