Nie porzucaj ubrań pod kontenerami, zadzwoń po MPO
Dzięki miejskiemu programowi „100 proc. korzyści” możesz zgłosić MPO, telefonicznie lub online, odbiór niepotrzebnych tekstyliów. Masz również możliwość zawiezienia ich do PSZOK-ów: przy ul. Nowohuckiej 1D i Krzemienieckiej 40, a także oddania przy okazji wywozu odpadów wielkogabarytowych. Dbajmy o naszą wspólną przestrzeń i nie zaśmiecajmy jej tekstyliami, tym bardziej, że są wygodniejsze sposoby na ich pozbycie się.

Przypominamy, w jaki sposób legalnie i odpowiedzialnie pozbywać się zużytych tekstyliów. W Krakowie selektywna zbiórka tekstyliów funkcjonuje już od ponad 9 lat, jednak od stycznia tego roku jest obowiązkowa dla wszystkich. Tekstyliów, również tych zniszczonych i zużytych, nie można już wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.
Uwaga na nielegalne pojemniki
Żaden z pojemników na odzież nie znajduje się na terenach miejskich. Są one ustawiane przez firmy zewnętrzne na terenach prywatnych, bez udziału miasta. Zbierana w nich odzież nie trafia do systemu recyklingu ani ponownego użycia, za który odpowiada miasto.
Pojemniki te stanowią problem, ponieważ:
- często stają się miejscem nielegalnego składowania innych odpadów
- miasto nie może ich usunąć, jeśli znajdują się na prywatnych działkach.
Mieszkańcy mogą oddawać tekstylia na trzy sposoby:
1. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK):
- ul. Nowohucka 1D „Lamusownia” (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00 w soboty w godz. 7.30–18.00) oraz ul. Krzemieniecka 40 „Barycz” (od poniedziałku do piątku w godz. 6.30–18.00, w sobotę 6.30–14.00)
- tekstylia nadające się do dalszego użytku i zniszczone.
2. Program „100 proc. korzyści” (od 2015 r.):
- współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem
- bezpłatny odbiór z domu odzieży nadającej się do ponownego użycia – po wcześniejszym zgłoszeniu: nr tel. 801 084 084 lub przez formularz online.
3. Odpady wielkogabarytowe – harmonogram:
- zniszczone tekstylia (np. dziurawe skarpetki) zapakowane w worki
- odpady te są przetwarzane na czyściwo.
Od początku roku ilość tekstyliów oddanych do PSZOK-ów wzrosła o około 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. To dowód na rosnącą świadomość ekologiczną krakowian i krakowianek, a także skuteczność dotychczasowych rozwiązań.