Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wszystko o wyborach

21 listopada odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy Krakowa wybierać będą Prezydenta Miasta, radnych Miasta Krakowa, radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie potrwa w godzinach od 8 do 22. Krakowianie będą mogli głosować w 459 obwodach, w tym w obwodach zamkniętych (domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych).

Po raz kolejny Urząd Miasta chce umożliwić osobom niepełnosprawnym udział w wyborach. Magistrat organizuje m.in. transport do lokali wyborczych i z powrotem. Dodatkowym ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych będzie możliwość głosowania  za pośrednictwem pełnomocnika. W wyborach Prezydenta RP z możliwości takiej skorzystało ponad 300 osób.

W Krakowie 92 siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych dostosowano do obsługi wyborców niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne, a  także wyborcy powyżej 75 roku życia  mający  trudności w poruszaniu się, będą mogli skorzystać z bezpłatnego dowozu do  obwodowych komisji wyborczych.  Urząd Miasta Krakowa zapewnia transport z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i z powrotem. Od 15 listopada pracownicy Wydziału Świadczeń Socjalnych będą przyjmować zgłoszenia telefonicznie pod numerami telefonów 012 616 50 08, 012 616 50 26, 012 616 50 27, od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 15. Będą dyżurować również w dniu wyborów, w godz. 8-22.

 

W wyborach do Rady Miasta Krakowa obowiązuje podział  na 7 okręgów wyborczych, w których będzie wybieranych 43 radnych. Okręg 1 obejmuje dzielnice I, II i V, okręg  2  dzielnicę III i IV, okręg  3 - dzielnicę VI,VII,VIII okręg 4 dzielnice IX,X,XI okręg V dzielnicę XII i XIII, okręg VI – dzielnicę XIV, XV i XVII, okręg 7 - dzielnicę XVI i XVIII.  W okręgu 1 krakowianie wybierać będą 7 radnych, w okręgu 2 – 7 radnych, w okręgu 3 – 6 radnych, w okręgu 4 - 5 radnych, w okręgu 5 – 6 radnych, w okręgu 6 – 6 radnych, w okręgu 7 – 6 radnych.

By głos był ważny, wyborca stawia znak X (dwie przecinające się kreski) w obrębie kratki. W przypadku wyborów do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Małopolskiego stawiamy tylko jeden znak X oddając w ten sposób głos na konkretnego kandydata, na którego chcemy głosować oraz listę, z której ten kandydat startuje. W wyborach Prezydenta Miasta również stawiamy tylko jeden znak X w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chcemy oddać głos.

Organizacją wyborów na terenie Krakowa zajmuje się Urzędnik Wyborczy Andrzej Tarko.  Nadzór sprawuje Miejska Komisja Wyborcza, której Przewodniczącym jest Sędzia Sądu Okręgowego – Robert Jurga. Siedziba Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie mieści się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4, I piętro Sala im. J. Dietla. Terminy dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej podano w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa.

UWAGA! Telefon do Biura Obsługi Miejskiej Komisji Wyborczej: 12 616 18 50, 12 616 18 33; fax 12 616 11 00.

Telefon informacyjny dotyczący obwodowych komisji wyborczych: 12 616 18 29.

Informacje dotyczące wyborów dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa pod adresem www.bip.krakow.pl w zakładce „wybory samorządowe”. (KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-18
Data aktualizacji: 2010-11-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź