Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wybory dostępne dla osób niewidomych i niepełnosprawnych

W Krakowie mieszka ok. 2 tys. osób niewidomych. Dzięki inicjatywie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego wspartej przez Urząd Miasta Krakowa w drugiej turze wyborów prezydenta miasta osoby te mogą samodzielnie głosować. Do karty do głosowania dołączona jest nakładka ułatwiająca naniesienie krzyżyka w odpowiednim miejscu. Magistrat przygotował także udogodnienia dla osób mających problemy z poruszaniem się.

„Każde udogodnienie, które zwiększa zakres autonomii osoby niepełnosprawnej jest niezwykle cenne. Cieszę się, że Kraków jest w gronie miast, które zdecydowały się na to ułatwienie” – mówi Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.

W nakładce znajdują się wycięte okienka, w miejscach gdzie należy postawić krzyżyk. Osoby niewidome i słabo widzące będą informowane przez członków Obwodowej Komisji Wyborczej o możliwości skorzystania z tego  ułatwienia i instruowane w jaki sposób należy z niego korzystać.

„Nakładka będzie dostępna we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych. Bardzo się cieszę, że dostaliśmy na to przyzwolenie Państwowej Komisji Wyborczej”- mówi Andrzej Tarko, Urzędnik Wyborczy.

Warto wspomnieć, że nakładki na karty do głosowania  od lat wykorzystuje się w innych krajach, m.in. w Anglii.

Osoby niepełnosprawne, a  także wyborcy powyżej 75 roku życia  mający  trudności w poruszaniu się  będą mogli skorzystać z bezpłatnego dowozu do  obwodowych komisji wyborczych. Urząd Miasta Krakowa zapewnia transport z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i z powrotem.

Pracownicy Wydziału Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta Krakowa będą dyżurować również w dniu wyborów  w godz. 8.00 - 22:00 pod tel. 12 616 50 08, 12 616 50 26,  12 616 50 27.  . Z bezpłatnego dowozu do obwodowych komisji wyborczych podczas pierwszej tury wyborów skorzystało ponad 100 osób. 92 siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych dostosowane  są do obsługi wyborców niepełnosprawnych. (KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-12-05
Data aktualizacji: 2010-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź