Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystarczy kwadrans, by uratować komuś życie

Już dziś (piątek, 14 czerwca) podczas Światowego Dnia Krwiodawcy, rozpocznie się szósta edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego. Partnerem akcji jest Narodowe Centrum Krwi. W tym roku akcję wspiera dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski. W Krakowie krew będzie można oddać na Małym Rynku w godz. 9.00 - 15.00.

W pierwszym etapie tegorocznej akcji, mobilne punkty poboru pojawią się w 12 dużych miastach w Polsce. Krew będzie można oddać w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Kolejny etap rozpocznie się w okresie wakacyjnym i wzorem lat ubiegłych, mobilne punkty poboru krwi odwiedzą nadmorskie i górskie miejscowości wypoczynkowe.

W niektórych lokalizacjach będzie możliwość złożenia deklaracji przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego. Każdy krwiodawca oddając krew otrzyma specjalny certyfikat, na którym będzie mógł zaproponować hasło Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Na autorów najlepszych propozycji, którzy wezmą udział w konkursie, czekają atrakcyjne nagrody. Otrzymają je również osoby, które od 14 czerwca do 30 września dwukrotnie oddadzą krew.

W ubiegłym roku, w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, ponad tysiąc osób oddało łącznie blisko 500 litrów krwi. W sumie od 2009 roku, czyli od pierwszej edycji akcji, w zbiórce krwi wzięło udział około 3,1 tys. osób, zebrano jej prawie 1 400 litrów.

Pomimo, że liczba dawców z roku na rok rośnie, to nadal potrzeby są dużo większe. Dlatego wszystkich zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Krwiodawcami mogą być osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, a temperatura ich ciała nie przekracza 37°C. Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 kcal. Krwiodawca może również bezpłatnie uzyskać wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, morfologii, badania wirusologiczne). Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy na podstawie stosownego zaświadczenia wydawanego przez RCKiK.

Ambasadorami poprzednich edycji akcji byli: Krzysztof Cugowski, lider zespołu Budka Suflera, projekt wspierała też Kayah, Norbi i Jacek Wójcicki oraz sportowcy: mistrz olimpijski Paweł Nastula i byli reprezentanci kraju w piłce nożnej: Tomasz Iwan i Marek Citko. W tym roku twarzą Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski, który osobiście będzie wspierał akcję w Gliwicach.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa została zapoczątkowana w 2009 roku. Program powstał z inicjatywy pracowników Banku.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-06-12
Data aktualizacji: 2013-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź