Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Plewimy Rynek Podgórski

Już dziś (piątek, 21 czerwca) artyści i kuratorzy uczestniczący 5. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu spotkają się o godz. 18.00 na Rynku Podgórskim, aby wspólnie wyplewić ten jeden z najpiękniejszych placów Podgórza. Chcą w ten sposób podziękować mieszkańcom za gościnę dla ich projektów oraz umożliwienie realizacji w dzielnicy festiwalowych aktywności.

Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa, nie tylko tych mieszkających w Podgórzu. Zapewniamy niezbędne do pracy narzędzia, worki do pakowania wyrwanych chwastów, a także narzędzia do sprzątania. Wielkie sprzątanie zaczynamy o godz. 18.00. – Przez cały festiwal czuliśmy się w Podgórzu mile widzianymi gośćmi – podkreśla Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna festiwalu. - Większość naszych instalacji miała charakter włączający: podkreślały tożsamość dzielnicy i wspólnotowy charakter działań, ale nie zmieniały jej na trwałe. Wspólną akcją na finał dwutygodniowego święta sztuki w przestrzeni publicznej chcemy nie tylko podziękować mieszkańcom za wsparcie, ale także poprawić jakość ich życia – w ramach Protestu społecznego Julii Vogl głośno narzekali bowiem na nieskoszoną trawę i chwasty szpecące Podgórze.

Po zakończeniu plewienia, o godz. 21.00 zapraszamy - także na Rynku Podgórskim - na projekcję dokumentu Krzysztofa Żwirblisa Muzeum Społeczne będącego rezultatem spotkań artysty i kuratorów z mieszkańcami, bez których Grolsch ArtBoom Festival nie byłby możliwy.

Przypominamy, że 5. Grolsch ArtBoom Festival rozpoczął się 7 czerwca i jako bohatera obrał właśnie Podgórze. Przez blisko dwa tygodnie zrealizowano piętnaście projektów wśród nich m.in.: Mural/Antymural Vovy Vorotniova podkreślający naturalne piękno czystej ściany, wspólnotowy projekt Grupy Medusa – Klopsztanga, trzepak reaktywacja, czy Second Moon Syndrome – sztuczny księżyc na Kładce Bernatka łączący obydwa brzegi miasta. W kinie Wrzos powstała niepokojąca dźwiękowa instalacja Katarzyny Krakowiak, Łukasz Skąpski zamknął w białym kontenerze 10 m sześciennych zimowego powietrza,  a Krzysztof Żwirblis tworzył muzeum społeczne badając historie prywatne i zaangażowanie mieszkających tu ludzi. Charakter społecznej akcji miał także projekt Julii Vogl Kolorując niewidoczne w Podgórzu, w której mieszkańcy mieli zakwalifikować się do którejś z kolorystycznych kategorii określającej ich nastawienie, zawód, dyspozycje.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-06-18
Data aktualizacji: 2013-06-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź