Zima w Krakowie
Cały sprzęt zgromadzony w ramach Akcji „Zima” walczy z opadami śniegu. Ulice są przejezdne, bez zakłóceń działa komunikacja. Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach znacznie spadnie temperatura.
Mimo ocieplenia sprzed kilku dni, zima nie odpuszcza. Od niedzieli (12 grudnia) na terenie Krakowa notowane są intensywne opady śniegu. Na ulice Miasta już w nocy wyjechał cały sprzęt. Wcześniej nawierzchnie jezdni zostały zwilżone solanką, aby łatwiej było usuwać śnieg.
Obecnie ulice w Krakowie są przejezdne, główne arterie są czarne i mokre. Nie zanotowano też większych problemów w komunikacji. Gorsza sytuacja jest na drogach bocznych i osiedlowych. Kierowcy proszeni są o dostosowanie jazdy do panujących warunków drogowych.
Przypominamy tegoroczne standardy odśnieżania dróg:
- Drogi krajowe i wojewódzkie. Do czterech godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do czterech godz.
- Drogi powiatowe i te, po których prowadzona jest komunikacja publiczna. Do sześciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do sześciu godz.
- Drogi gminne. Do ośmiu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do ośmiu godz.
- Płyta Rynku Głównego, Małego Rynku, placu Marii Magdaleny, Zaułku XX Czartoryskich oraz ulice wewnątrz I obwodnicy. Do dwóch godz. po ustaniu opadów należy wykonać ścieżki dla pieszych na ciągach komunikacyjnych. Będą one posypywane piaskiem.
- Drogi gminne nie objęte standardem nr 3. Do dziesięciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.
- Drogi wewnętrzne będące w zarządzie ZIKiT. Do dwunastu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.
- Chodniki. Do czterech godzin po ustaniu opadów mają być odpłużone i posypane materiałem szorstkim z dodatkiem soli drogowej na szerokości od 1,5 do 2 m.
Straż Miejska przypomina o obowiązkach właścicieli i zarządców nieruchomości w zakresie utrzymania zimowego. Powinni oni:
· niezwłoczne usunąć błoto, śnieg, lód z chodników położonych wzdłuż nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych,
· niezwłoczne usunąć błoto, śnieg, lód z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,
· niezwłoczne usunąć sople i nawisy śniegu stwarzające zagrożenie dla przechodniów z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
· pryzmować błoto, śnieg, lód na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa,
· śnieg, lód czy błoto pośniegowe usunięte z chodnika ułożyć wzdłuż krawężnika oddzielającego chodnik od jezdni tak, by nie powodowały zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów, z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji w sposób nie zagrażający zieleni.
· zgarnianie śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię jest zabronione, podobnie jak spławianie do wód śniegu i błota pośniegowego wywożonego z terenów zanieczyszczonych, a w szczególności z dróg, parkingów czy terenów przemysłowych (ich składowanie jest dopuszczalne wyłącznie na terenach do tego wyznaczonych).
Za nieuprzątnięcie błota, śniegu czy lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości można otrzymać mandat karny w wysokości – 100 zł.
Według prognozy, opady śniegu będą się utrzymywać przez kilka najbliższych dni. W przyszłym tygodniu spodziewane jest ochłodzenie. Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie przypomina właścicielom, administratorom, dozorcom, przedsiębiorstwom, instytucjom i mieszkańcom domów o obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w nieruchomościach przed oddziaływaniem ujemnych temperatur.
Przypadki nieszczelności sieci wodociągowej należy zgłosić pod numery telefonów: dyspozytor MPWiK S.A. (ul. Senatorska 1), dyżur całodobowy (7 dni w tygodniu) tel. 12 42 42 303 lub 994 dla całego Krakowa , Infolinia (0800) 13 00 60, Fax 12 42 42 301. (M).