Edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Profilaktyka uzależnień w 2010 r.

Kampanie informacyjno – edukacyjne, zwiększenie dostępności terapii dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, współuzależnionych oraz dotkniętych przemocą w rodzinie, bezpłatna oferta działań profilaktycznych dla uczniów, nauczycieli i rodziców – to najważniejsze elementy realizowane przez Miasto Kraków w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010.

W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010 (uchwała nr LXXXVIII/1163/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2009 r.), zwiększono dostępność terapii dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, współuzależnionych oraz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Miasto ogłosiło i rozstrzygnęło konkurs ofert na realizowanie w latach 2010-2012 programów psychoterapii uzależnień i współzależnień oraz udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych i rehabilitacyjnych osobom uzależnionym i zagrożonych uzależnieniem z terenu Krakowa oraz członkom ich rodzin, w tym dotkniętym przemocą w rodzinie. W jego wyniku zawarto 3-letnie umowy z 14 krakowskimi placówkami terapii na łączną kwotę ponad 9 mln zł, z czego w 2010 r. wykorzystano 3 mln zł na zakup świadczeń terapii dla ok. 9 tys. mieszkańców Krakowa.

Przekształcono Izbę Wytrzeźwień w Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, które oprócz dotychczasowych zadań związanych z doraźną opieką nad osobami nietrzeźwymi, prowadzi działalność edukacyjno-profilaktyczną, skierowaną przede wszystkim do szkół.

Zwiększono dostępność do bezpłatnej oferty działań profilaktycznych dla uczniów, nauczycieli i rodziców.  Od stycznia do listopada 2010 r. specjaliści zatrudnieni w Centrum zrealizowali programy w 120 szkołach, obejmując profilaktyką ponad 6 tys. uczniów oraz 700 nauczycieli i rodziców.

Do najważniejszych kampanii informacyjno-edukacyjnych realizowanych w mijającym roku należały:

- kampania "Prowadzę - jestem trzeźwy",

- Samorządowa Konferencja Profilaktyczna "Straszyć czy nie? Skuteczna profilaktyka w szkole" - konferencja i warsztaty dla nauczycieli,

- kampania profilaktyczna "Zachowaj Trzeźwy Umysł" - przekazanie pakietów edukacyjnych do 50 szkół, które zadeklarowały czynny udział w akcji,

- konferencja naukowa "Alkoholowy Zespół Płodowy. Teoria, diagnoza, praktyka" – wsparcie przez Miasto Kraków konferencji skierowanej do środowiska akademickiego. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-12-31
Data aktualizacji: 2010-12-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź