Paczka z Krakowa
W piątek (21 stycznia) w Hotelu „Sympozjum” odbyła się Gala Finałowa „Szlachetnej Paczki”. Kolejne edycje „Szlachetnej Paczki” angażują coraz większą liczbę ludzi, firm oraz instytucji. W akcję włączają się sławni polscy i zagraniczni sportowcy. Dzięki jej jubileuszowej, dziesiątej edycji, pomoc o wartości 10 mln zł otrzymało 8200 rodzin. Miasto chce zacieśnić współpracę z organizatorami akcji.
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez krakowskie Stowarzyszenie WIOSNA. Jej główną ideą jest przekazywanie bezpośredniej pomocy – tak, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Dlatego W Szlachetnej Paczce prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O tych potrzebach informują wolontariusze, którzy w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Szlachetna Paczka dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących rodzin, takich, których bieda jest ukryta, zwłaszcza do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych i samotnych, rodzin, których dotknęło nieszczęście.
Akcja z roku na rok angażuje coraz większe rzesze ludzi, firmy, instytucje czy sportowe gwiazdy. W tym roku w akcję zaangażowali się m.in. Jerzy Dudek wraz piłkarzami Realu Madryt i siostry Urszula i Agnieszka Radwańskie. Błogosławieństwa udzielił wszystkim włączającym się w „Szlachetną Paczkę” papież Benedykt XVI. Szlachetne paczki 2010r. pomagało tworzyć ok. 5800 wolontariuszy w całej Polsce. Jubileuszowa, dziesiąta edycja „Szlachetnej Paczki” dotarła do 8201 rodzin, z materialną pomocą o łącznej wartości 10 mln zł.
W akcję od lat włącza się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Wiosna” od 2003 roku. Przygotowuje listy rodzin, do których powinna dotrzeć „Szlachetna Paczka”. Pracownicy socjalni wypełniają wraz z rodzinami ankiety, zawierające informację na temat rodziny oraz szczegółowy opis ich potrzeb i życzeń. MOPS współpracuje również przy obsłudze logistycznej akcji – zapewnia w placówkach systemu pomocy społecznej miejsca do magazynowania paczek. Obydwie strony chcą tę współpracę zacieśnić. - Do tej pory miasto włączało się w „Szlachetną Paczkę” m.in. poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, pomagało też w organizacji uroczystej Gali Finałowej Szlachetnej Paczki 2010. Chcielibyśmy jeszcze mocnej zaangażować się w tę akcję i wykorzystując dostępne instrumenty pomóc w promowaniu jej w Polsce i poza granicami kraju. Czas po zakończeniu jednej edycji a przed rozpoczęciem kolejnej, to dobry moment by ustalić szczegóły tej współpracy – mówi Magdalena Sroka, z-ca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji. Na ściślejszą współpracę z miastem liczą też organizatorzy „Szlachetnej Paczki”. - To ogólnopolska akcja, ale wywodzi się z Krakowa. Chcielibyśmy tu zostać i tutaj rozwijać skrzydła. Prawda jest taka, że im głośniej jest o akcji, tym więcej osób się w nią angażuje, a tym samym więcej potrzebujących rodzin ma szansę na pomoc. „Szlachetna Paczka” wyszła już poza granice Polski i chcielibyśmy z ideą mądrej pomocy docierać w kolejne miejsca naszego kraju i świata. Bardzo liczymy na współpracę z miastem – mówi ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora „Szlachetnej Paczki”. (JK).