Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mapa hałasu

Radni z komisji Infrastruktury oraz Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska zapoznali się z informacją Prezydenta Miasta Krakowa na temat hałasu drogowego - wpływ komunikacji w mieście na klimat akustyczny Krakowa. Zapoznali się również z  "Mapą akustyczną Miasta Krakowa wraz z programem ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Krakowa".

Program zakłada krótko i długofalowe działania na rzecz poprawy klimatu akustycznego Krakowa oraz przedsięwzięcia edukacyjne służące poszerzeniu wiedzy mieszkańców na temat źródeł hałasu. To problem, który od kilku lat przybiera na sile  w różnych częściach miasta. Radni pytali m.in. o sposoby tłumienia hałasu. Najwięcej kontrowersji wzbudziły ekrany akustyczne. - Bardzo się cieszę, że „ekranowe lobby" ostatnio przycichło – mówiła radna Teodozja Maliszewska. Ekrany psują przestrzeń publiczną, tworzą getta, a na dodatek często nie chronią mieszkańców od drugiego piętra wzwyż. Magdalena Bassara pytała o alternatywne sposoby ochrony przed hałasem, ich koszty i perspektywy wykorzystania w Krakowie. Sebastian Biernacki z firmy Ekkom, która wykonała mapę podkreślał, że tzw. ciche nawierzchnie redukujące hałas wywoływany przez samochody, posiadają istotne ograniczenia – dobrze tłumią przez okres ok. 5 lat. Dodatkowo warto pamiętać, że taka nawierzchnia nie może zamarznąć bo woda w porowatej nawierzchni błyskawicznie zmienia się w „szklankę". Taka nawierzchnia zmusza drogowców do używania soli, która ma negatywny wpływ np. na zieleń – tłumaczył Sebastian Biernacki. O poza motoryzacyjne źródła hałasu pytał m.in. Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. – Bardzo często mieszkańcy zwracają się do nas na dyżurach z prośbą o interwencję w sprawie np. głośno działających wentylatorów w lokalach gastronomicznych. Wtórował mu Stanisław Rachwał: – Uważam, ze należy objąć badaniem tego typu Śródmieście i Kazimierz, zmierzyć poziom hałasu generowany przez wszelkiego typu lokale usługowe. Na skargi mieszkańców powoływał się również Włodzimierz Pietrus: – Z różnych dzielnic odbieram sygnały, że spory problem stwarzają np. sklepy spożywcze w lokalach na parterach budynków mieszkalnych. Moim zdaniem problem stanowi to, że właściciel takiej firmy jest powiadamiany z wyprzedzeniem o kontroli. W takim wypadku może na czas jej trwania usunąć hałaśliwe urządzenia chłodnicze czy wentylacyjne by po jej zakończeniu swobodnie działać dalej – mówił radny Pietrus.

Część wymienionych przez radnych problemów ma źródło w przepisach prawa i  kompetencjach służb, które mogłyby kontrolować poziom hałasu. Mapa akustyczna będzie przedmiotem obrad RMK. Komisja Infrastruktury zapoznała się z informacją w sprawie schroniska dla bezdomnych zwierząt,  a Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska na temat przyrody w Krakowie z uwzględnieniem obszarów Natura 2000.

pokaż metkę
Autor: Jan Bińczycki
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-09-24
Data aktualizacji: 2013-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź