Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Wisła przypieczętowała awans

Wisła Kraków pokonała w rewanżowym meczu III rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów Liteks Łowecz 3-1 (1-0). Na drodze do Ligi Mistrzów krakowianie muszą pokonać już tylko jednego rywala. Losowanie kolejnej rundy odbędzie się już dzisiaj (5 sierpnia, piatek).

Do spotkania rewanżowego Wisła Kraków przystępowała mając w zapasie zwycięstwo z pierwszego meczu w Łoweczu (2:1). Dwadzieścia trzy tysiące kibiców zgromadzonych przy ul. Reymonta nie zobaczyło więc frontalnego ataku na bramkę Bułgarów. Wisła od początku spotkania sprawiała wrażenie lepszej drużyny, od pierwszych minutach grała  rozsądnie, spokojnie czekając na odpowiedni moment do zadania ciosu.

Pierwszy groźny strzał w meczu oddał w 16. minucie napastnik gości - Thiago Miracema, uderzył jednak minimalnie nad bramką. Później atakowali już tylko piłkarze Mistrza Polski. W 19. i 34. minucie okazje do zdobycia gola zmarnował Cwetan Genkow. W kolejnej sytuacji spudłował  Andraž Kirm. Na cztery minuty przez zakończeniem pierwszej połowy spotkania Wiśle udało się wreszcie wyjść na prowadzenie. Po dwójkowej akcji Maora Meliksona i Patryka Małeckiego pierwszy z nich stanął „oko w oko” z golkiperem gości i pewnym strzałem umieścił piłkę w siatce.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. W 51. minucie groźnie strzelał Małecki. Pięć minut później było już 2:0. Piłkę na połowie Wisły przejął Melikson i mijając ostatniego obrońcę popędził na bramkę rywali. Przy próbie ogrania bramkarza zawodnik Wisły padł na murawę. Sędzia odgwizdał faul i podyktował rzut karny. Okazję wykorzystał sam poszkodowany. Mimo że kwestia awansu wydawał się być rozstrzygnięta Bułgarzy nie poddali się i szukali szansy na odwrócenie losów spotkania. W 68. minucie gry udało im się zdobyć gola kontaktowego. Po rzucie wolnym dla Liteksu, piłka trafiła w polu karnym Osmana Cháveza, a zdezorientowanego Sergeia Pareikę pokonał stoper Nikołaj Bodurow. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania z boiska za kopniecie rywala wyrzucony został zawodnik Liteksu Nebojša Jelenković. Grająca w przewadze Wisłą zadała jeszcze jeden cios. W 84. minucie wynik spotkania ustalił Cezary Wilk.

Kolejnego rywala Wisła pozna w najbliższy piątek. Wśród potencjalnych rywali znajduje się pięciu kandydatów: FC Kopenhaga (Dania), BATE Borysów (Białoruś), Maccabi Hajfa (Izrael), Dinamo Zagrzeb (Chorwacja), APOEL Nikozja (Cypr). Bez względu na wynik rywalizacjo w IV rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, zwycięstwem z Liteksem Łowecz Mistrzowie Polski zapewnili sobie grę w fazie grupowej Ligi Europy. (MS)