Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mury miejskie i Barbakan – umocnienia, które broniły Krakowa

Adres: ul. Pijarska, 30-547 Kraków
E-MAIL

info@muzeumkrakowa.pl

WWW:

www.muzeumkrakowa.pl

Mury miejskie broniły Krakowa od końca XIII wieku, a dwieście lat później wzmocniono je okrągłą basteją zwaną Rondlem lub Barbakanem. Umocnienia sprawdzały się przez kilka stuleci. Chroniły miasto przed Tatarami, wojskami czeskimi, pretendentami do tronu Rzeczypospolitej, a potem przez jakiś czas opierały się Szwedom w czasie potopu, po raz ostatni stawiły opór najeźdźcom w czasie konfederacji barskiej w 1768 roku. Do legendy przeszedł wówczas strzał z rusznicy oddany przez rzemieślnika z Bractwa Kurkowego Marcina Oracewicza, który celnie trafił i zabił dowodzącego atakiem carskiego oficera.

Na początku XIX w. mocno podniszczone umocnienia wyburzono. Pozostawiono jedynie trzy baszty, Bramę Floriańską oraz Barbakan, który jednak stracił połączenie z murami. Po dawnych basztach i bramach pozostały obecnie jedynie wybudowane niedawno małe obeliski lub tablice, wskazujące, gdzie niegdyś stały oraz Planty – park miejski założony na miejscu, gdzie niegdyś wznosiły się mury, wykopana była fosa i wytyczono przedpole.

Pozostałości murów znajdują się na ul. Floriańskiej, ul. Basztowej i ul. Pijarskiej.

Dostępność: ul. Floriańska/ul. Basztowa/ul. Pijarska. Barbakan i Mury Obronne to filie Muzeum Krakowa. Informacje o udostępnieniu dla zwiedzających znaleźć można na stronie: www.muzeumkrakowa.pl

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót