Muzeum Witrażu
W Muzeum Witrażu przestrzenie ekspozycyjne przeplatają się z mieszczącą się tu od 1902 r. pracownią witraży. Jej założyciel – Stanisław Gabriel Żeleński postanowił stworzyć pierwszą znaczącą pracownię witraży na ziemiach polskich. Powstał budynek specjalnie dostosowany do potrzeb pracy nad witrażami. Sama kamienica została wzniesiona w latach 1906–1907.
Z zakładem współpracowali wybitni młodopolscy artyści, m. in Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Jan Bukowski, Karol Frycz i Wojciech Jastrzębowski.
Do chlubnych tradycji nawiązuje współczesna Pracownia i Muzeum Witrażu, działająca tu od 2004 r. Jest ono ewenementem w skali światowej, a dzięki zachowaniu oryginalnego wystroju i układu wnętrz wciąż oddaje atmosferę pracowni z okresu Młodej Polski.
W przestrzeniach ekspozycyjnych prezentowane są zarówno współczesne, jak i historyczne witraże i kartony witrażowe, w tym prace młodopolskich mistrzów: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Wojciecha Jastrzębowskiego, i Stefana Matejki (bratanka Jana), długoletniego kierownika artystycznego pracowni. Zwiedzający mogą również poznać proces tworzenia monumentalnych szklanych dzieł.