Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – MICET
Budynek teatru z 1799 r. posiada secesyjny wystrój z przebudowy gmachu w latach 1903–1906. Jest to najstarszy funkcjonujący gmach teatralny i jedno z najwybitniejszych dzieł architektury secesyjnej w Polsce. Secesyjna dekoracja wnętrz i fasady łączy się tu z częściowo zachowanymi elementami dawnej dekoracji.
W zbiorach Muzeum Starego Teatru znajdują się cenne pamiątki dokumentujące prace sceniczne wybitnych aktorów, reżyserów, scenografów i kompozytorów tworzących historię tej sceny, a z racji rangi tworzonych dzieł – historię polskiego teatru. Z secesyjną kulturą Krakowa wiążą się przed wszystkim materiały pozostałe po inscenizacjach dzieł Stanisława Wyspiańskiego („Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego, „Wesele" Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego) czy inscenizacji Andrzeja Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni", fresku z życia miasta.
W 1996 r. Stary Teatr zyskał status sceny narodowej. Należy też wspomnieć o Muzeum Starego Teatru. Otwarte z okazji 200-lecia sceny w 1981 r., mieści się w głównym gmachu budynku Starego Teatru stojącego przy pl. Szczepańskim i ul. Jagiellońskiej. W 2016 r. zostało przekształcone w Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej MICET.