Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Adres: ul. Kanonicza 17, Kraków

Makieta przedstawia XVII-wieczny stan budynków pałacu biskupa Erazma Ciołka i sąsiednich kamienic przy Kanoniczej. Stojąc twarzą do opisów w brajlu umieszczonych na fryzie makiety od strony pałacowej sieni mamy przed sobą wewnętrzny dziedziniec, od którego oddziela nas makieta.

Pałac zbudowany w pierwszych latach XVI wieku dla Erazma Ciołka, sekretarza króla Władysława Jagiellończyka, nie był jedną z typowych renesansowych rezydencji, jakie wówczas powstawały na zamówienie najbogatszego mieszczaństwa w Europie. Nie był bowiem budowany od podstaw, ale powstał z połączenia dwu domów stojących wcześniej przy ulicy Kanoniczej. Kolejni użytkownicy (biskup Tomicki i kard. Radziwiłł) rozbudowali go o oficyny otaczające wewnętrzny dziedziniec. Duże wrażenie budzi rozbudowana oficyna tylna zwieńczona wieżą i wielospadowym dachem.

W XVI w. pałac był okazałą rezydencją łączącą elementy gotyku z nowym wówczas stylem renesansowym. W kolejnych stuleciach budowla była przebudowywana i ostatecznie zdewastowana w pierwszej połowie XIX wieku w wyniku umieszczenia tu koszar wojskowych i biur policji austriackiej.

Pod koniec XX w. budynek stał się własnością Muzeum Narodowego. Dziś w odrestaurowanym pałacu mieści się siedziba Oddziału Muzeum Narodowego, które udostępnia do zwiedzania z audiobukiem kolekcję rzeźby i malarstwa polskiego od XIII do XVIII wieku oraz galeria sztuki cerkiewnej. Najcenniejszym eksponatem jest piętnastowieczna „Madonna z Krużlowej", rzeźba należąca do tzw. Pięknych Madonn. Jej kopia wchodzi w skład wystawy o nazwie: „Kraków na wyciągnięcie ręki" umożliwiającej niewidomym zapoznanie się z wieloma innymi eksponatami. Muzeum organizuje też warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci niewidomych i słabowidzacych.

Muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. W niedziele zwiedzanie wystawy „Kraków na wyciągnięcie ręki" jest bezpłatne. Pomieszczenia muzeum w pełni przystosowane są dla osób niepełnospawnych.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót