Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Smok Kazimierz

Adres: ul. Podgórska 34, Kraków

Smok Kazimierz pędzi wesoło, trzymając w łapach torby z zakupami. Zerka przez dziedziniec na stojące obok ceglane budynki Galerii Kazimierz. Pięknie odrestaurowane, mają już ponad 150 lat i nadal służą krakowianom, choć w innej roli niż do tej, w której pierwotnie je zbudowano.

Przez długie lata funkcjonowała tam rzeźnia miejska, która został zbudowana w 1878 r. według projektu Macieja Moraczewskiego, ojca przyszłego premiera II Rzeczypospolitej. Był to pierwszy wielkomiejski zakład przemysłowy zbudowany na podkrakowskich wówczas Grzegórzkach. Architekt zaprojektował w Krakowie także m.in. gmach Akademii Sztuk Pięknych, budynek Straży Ogniowej i nadzorował projekt zasypania koryta Starej Wisły.

Rzeźnia zakończyła swoją działalność w 2003 r., zaś samo miejsce zmieniło swoje przeznaczenie na zdecydowanie bardziej przyjazne dla zwierząt, w tym oczywiście smoków. W 2005 r. w jej kompleksie, łączącym nowoczesną bryłę z gruntownie wyremontowanymi dawnymi budynkami, otwarto Galerię Kazimierz. Tu smoki są zawsze mile widziane.

Od tego czasu centrum handlowe położone pomiędzy ul. Podgórską i Rzeźniczą stało się dla krakowian i turystów nie tylko miejscem zakupów, ale też rozrywki i wydarzeń kulturalnych. Na dwóch poziomach galerii mieszczą się restauracje, siłownia, kino, a także np. studio tańca, zaś sama przestrzeń dostosowana jest do organizacji wydarzeń kulturalnych i wspierania lokalnych inicjatyw. Smok Kazimierz nie będzie się nudził, gdyż na zewnętrznym placu galerii organizowany jest cyklicznie Kazimierz Summer Festival, który oferuje wiele bezpłatnych rozrywek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Położone na krakowskich Grzegórzkach miejsce stało się ważnym punktem na kulturalnej i handlowej mapie Krakowa. Smok liczy na to, że dzięki temu pozna wielu miłych i sympatycznych ludzi, którzy tu zawitają.

Figurkę smoka odnajdziemy na dziedzińcu, od strony Wisły.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót