Smok Żołnierz CK
Smok stoi w mundurze c. i k. żołnierza z karabinem obok ruin bastionu V „Lubicz” | |
Adres: | Rondo Mogilskie, Kraków |
Tego smoka nie należy zagadywać – pełni wartę. Jest wyekwipowany w karabin Mannlicher, magazynki do niego w ładownicach przy pasie, plecak oraz wojskową czapkę z okresu Twierdzy Kraków.
Smok pilnuje reliktów bastionu V „Lubicz” wyeksponowanych częściowo na terenie ronda. Cześć jest w formie murów, a część jedynie zaznaczona na płycie ronda. Wielkość dawnego bastionu można zobaczyć z 25. piętra pobliskiego biurowca Unity Centre. Jeśli jednak odwiedzający smoka chcieliby zobaczyć, jak taki bastion wyglądał, to może udać się do bastionu III „Kleparz”, bo były niemalże identyczne.
Oba bastiony, w których stacjonowali żołnierze i trzymano armaty powstały w latach 60. XIX w. Łączyły je wały, które biegły dzisiejszymi al. Władysława Beliny-Prażmowskiego, stamtąd do bastionu „Luneta Warszawska” przy ul. Kamiennej i al. 29 Listopada do bastionu „Kleparz”.
Jeszcze kilkanaście lat temu ten teren był zasypany, gdyż fortyfikacje, które strzegły Krakowa od strony traktu mogilskiego, uległ potrzebom komunikacji zbiorowej. Sam bastion choć przetrwał prawie 90 lat, szybko po wybudowaniu stał się przestarzały. Służył jako koszary i magazyny, a potem już tylko jako magazyny. W 1950 r. fort wyburzono i jago resztki zasypano. W latach 2004-2008 przy przebudowie ronda na dwupoziomowe z tramwajami na poziomie -1 odsłonięto zachowane fragmenty fortu.
Forty i żołnierze Twierdzy Kraków przydali się w czasie I wojny światowej. Umocnienia Twierdzy pomogły wojskom austro-węgierskim, wspieranym przez wojska niemieckie i oddziały legionowe zwycięsko odeprzeć rosyjskie ataki w listopadzie i grudniu 1914 r.