Krakowski Panel Transportowy
Krakowski Panel Transportowy to drugie tego typu wydarzenie organizowane w Krakowie (po Panelu Klimatycznym w roku 2021) poświęcone tym razem zagadnieniom zrównoważonego transportu. Mieszkańcy, którzy wezwą w nim czynny udział będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie: Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą wpływać na dalszy rozwój działań na rzecz zrównoważonego transportu?
Zrównoważony transport to m.in.:
- efektywna i ekonomiczna komunikacja miejska,
- dostępność miejsc parkingowych,
- płynny ruch drogowy,
- niska emisja spalin i ochrona środowiska naturalnego
Przebieg Krakowskiego Panelu Transportowego
Wyłoniona w losowaniu reprezentacja mieszkańców Krakowa będzie współdecydować o kierunkach rozwoju transportu miejskiego. Pozostali mieszkańcy, nie zaangażowani bezpośrednio w prace Panelu będą mieli okazję wypowiedzieć się w tej sprawie za pośrednictwem elektronicznej ankiety lub bezpośrednio, biorąc udział w konsultacjach społecznych.
Do udziału w Panelu zostaną zaproszeni eksperci, którzy podzielą się z uczestnikami wiedzą specjalistyczną z zakresu zrównoważonego transportu.
O prawidłowy przebieg dyskusji, w tym możliwość wypowiedzenia się każdej z uczestniczących stron zadba Zespół facylitacyjny. Prace Panelu będzie wspierał zespół koordynujący, którego zadaniem będzie weryfikacja powstałych w toku dyskusji rozwiązań pod względem formalno-prawnym, merytorycznym i finansowym.
Cele, jakie chcemy osiągnąć poprzez przeprowadzenie panelu obywatelskiego?
- Zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zrównoważonego transportu wśród mieszkańców.
- Integracja i aktywizacja społeczności miejskiej (mieszkańców, instytucji, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych) wokół zagadnienia transportu.
- Diagnoza potrzeb i problemów związanych z transportem w mieście wśród różnych grup społecznych.
- Zebranie pomysłów i uwag krytycznych dotyczących aktualnej polityki transportowej oraz wypracowanie propozycji nowych rozwiązań w postaci rekomendacji dla władz miejskich.
- Wzmocnienie dialogu i kompetencji zbiorowego podejmowania decyzji.
Efekty Krakowskiego Panelu Transportowego
W wyniku procesu konsultacyjnego powstaną rekomendacje, które zostaną poddane głosowaniu. Te, które uzyskają minimum 80-proc. poparcie uczestniczących w Panelu mieszkańców i leżą w kompetencjach samorządu Prezydent uzna za wiążące i będą sukcesywnie wdrażane.
Z Regulaminem Krakowskiego Panelu Transportowego można zapoznać się tutaj
Więcej na ten temat tutaj