Miasto wspiera i będzie wspierać przewóz osób z niepełnosprawnościami
W nawiązaniu do artykułu pani redaktor Ewy Wacławowicz pt. „Miasto tnie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami”, zamieszczonego 4 czerwca 2025 roku w „Dzienniku Polskim” w sprawie dowozu osób z niepełnosprawnością do środowiskowych domów samopomocy wyjaśniam:
Obecnie z transportu do środowiskowych domów samopomocy korzysta 135 osób w ramach 120 abonamentów miesięcznych (z 15 abonamentów miesięcznych korzystają naprzemiennie dwie osoby z niepełnosprawnościami). Wsparciem objęte są najbardziej potrzebujące osoby wytypowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Warto podkreślić, że od momentu uruchomienia przez Urząd Miasta Krakowa usługi dowozu, tj. od 16 grudnia 2019 roku transport jest finansowany wyłącznie ze środków miasta.
Również w ramach środków własnych, od wielu lat Urząd Miasta Krakowa realizuje usługę ogólnodostępnego przewozu osób z niepełnosprawnościami na terenie Krakowa, z której korzystają osoby zamieszkałe na terenie miasta i posiadające ważne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne). Podczas przeprowadzania kolejnego postępowania przetargowego, Wydział Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia podejmie działania, aby w ramach tej usługi zostały zabezpieczone potrzeby osób dowożonych na zajęcia do Środowiskowych Domów Samopomocy.
Równocześnie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zawnioskował do Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o zwiększenie dotacji dla krakowskich środowiskowych domów samopomocy. Dodatkowe środki pozwolą na zapewnienie możliwości korzystania z usługi transportowej dla większej liczby osób niż obecnie. Chcielibyśmy, aby tego rodzaju wsparciem objętych zostało 170 beneficjentów, wytypowanych przez MOPS.
Pragnę podkreślić, że jednym z priorytetowych zadań miasta jest zapewnienie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Dlatego poszukujemy rozwiązań, które pozwolą na kontynuację transportu dla wszystkich osób wymagających wsparcia w tym zakresie. Jesteśmy świadomi, jak istotna jest to kwestia dla wielu osób i ich rodzin, dlatego dokładamy i będziemy dokładać wszelkich starań, aby nie pozostawić nikogo bez pomocy.
Jan Machowski
Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej UMK