Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bardzo kulturalny luty

Po fali koncertów noworoczno-kolędowych przez Kraków przetoczy się w lutym fala koncertów walentynkowych – od tych filharmonicznych po kabaretowe czy discopolowe. Ale nie mamy na co narzekać, jest z czego wybierać. Moje polecenia są absolutnie subiektywne, a wybór ograniczony miejscem.

Ryszard Kozik
Fot. Jan Graczyński

Teatralnie kusi mnie „Baśń o wężowym sercu” według powieści Radka Raka w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego na Nowej Scenie Starego Teatru. Bardzo ciekawią mnie adaptacje teatralne powieści pisanych z tak ogromnym rozmachem. Co staje się z nimi w trakcie przemiany w spektakl – co tracimy, co zyskujemy? Losy Jakuba Szeli posłużyły Rakowi do stworzenia opowieści niezwykłej. Spektakl będzie grany 9, 10 i 12 lutego.

Ze względu na syna i córeczki kusi mnie też Festiwal Teatrów dla Dzieci, odbywający się w Nowohuckim Centrum Kultury od 30 stycznia do 13 lutego, czyli w trakcie ferii zimowych. Tematem przewodnim jest w tym roku ekologia, a spektaklom towarzyszą wystawy interaktywne i warsztaty.

A 17 lutego rusza festiwal Materia Prima, organizowany przez Teatr Groteska.

Ciekawie będzie się w tym miesiącu grało. 5 lutego w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpi jeden z najbardziej interesujących polskich artystów ostatnich lat – Ralph Kaminski. Po niezwykle udanej płycie i serii koncertów „Kora”, wyruszył w trasę promującą album „Bal u Rafała”. Dochód ze sprzedaży biletów na krakowski koncert zostanie przeznaczony na działalność Centrum Psychoonkologii Unicorn w Krakowie i Warszawie – ośrodków, w których pacjenci i ich bliscy otrzymują wsparcie psychoonkologiczne. Można więc ten wieczór spędzić przyjemnie i jednocześnie pomóc.

10 lutego w Tauron Arenie Kraków wystąpi Michael Bublé, który zawsze przyciąga tłumy. 14 lutego Ice Kraków zaprasza na koncert „Harry Potter Symfonicznie – Orchestral Tribute”. 15 lutego w tym samym miejscu wystąpi Royal Ukrainian Ballet z „Jeziorem łabędzim", a 20 i 21 lutego Miuosh z zespołem Śląsk (to część drugiej trasy płyty „Pieśni współczesne”).

Kto jeszcze nie widział wystawy „Bruno Schulz: Sex-Fiction” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, może to zrobić tylko do 19 lutego. Nieco więcej czasu mają wielbiciele malarstwa Tamary Łempickiej, bo jedną z najpopularniejszych krakowskich wystaw ubiegłego roku – „Łempicką” można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 12 marca.

Od 17 lutego Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa) zaprasza na wystawę „Trzepaki, Reksio, Atari”. To opowieść o dziecięcych zabawach i rozrywkach w PRL-u. Na tę ekspozycję warto wybrać się całą rodziną, bo dziadkowie i rodzice będą tu najlepszymi przewodnikami. Dla dzieci jest też specjalna ścieżka zwiedzania, przygotowana przez rówieśników.

Mam też dla Was ciekawą lekturę. 8 lutego nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się „Rodziewicz-ówna”, biografia autorki powieści „Lato leśnych ludzi”, „Dewajtis”, „Czahary” czy „Między ustami a brzegiem pucharu”. Kim była tak naprawdę Maria Rodziewiczówna? – zastanawia się Emilia Padoł, dziennikarka Onetu i pisarka. Żarliwą katoliczką, surową konserwatystką, patriotką tworzącą romansowe fabuły i piszącą ku pokrzepieniu serc? A może przede wszystkim osobą nieheteronormatywną, buntującą się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznicą?

Na koniec coś dla tych, którzy potrzebują wyciszenia: otwarte seminarium „Cisza – znaczenia i konteksty”, które odbywać się będzie w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii. Pierwsze spotkania 17 i 28 lutego. Zapowiada się relaksująco.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Ryszard Kozik
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-03
Data aktualizacji: 2023-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź