Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przydałby się nam dziś Gospodarz z „Wesela”

Uwaga! Ten artykuł zawiera lokowanie Tetmajera! Ale nie Kazimierza Przerwy-Tetmajera, tylko jego przyrodniego brata Włodzimierza Tetmajera (tak naprawdę obaj nosili to samo nazwisko, ale Włodzimierz pierwszego jego członu raczej nie używał).

Ryszard Kozik
Fot. Jan Graczyński

29 czerwca Muzeum Krakowa zaprasza do swej siedziby w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) na wernisaż wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”. Pokażemy na niej blisko 200 obrazów sztalugowych i kilkaset rysunków artysty, zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i prywatnych. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane publicznie pierwszy raz. Obrazom towarzyszyły będą przedmioty, zdjęcia i pamiątki, w tym rodzinne, pokazujące aktywność pozaartystyczną, głównie polityczną i niepodległościową Tetmajera. Będzie to pierwsza monograficzna wystawa związanego z Krakowem i Bronowicami artysty.

Wyjątkowy młodopolanin

To, jak ciekawa była to postać, oddają najlepiej słowa prof. Franciszka Ziejki, które zacytował w uchwale o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera Senat RP: „W rzeczy samej Tetmajer zajął w życiu młodopolskiego Krakowa miejsce wyjątkowe: wśród artystów był artystą, wśród ziemian – szlachcicem, wśród chłopów nie był wprawdzie chłopem, ale ich spolegliwym sąsiadem, chętnie spieszącym im z pomocą, przekonującym ich, że stanowią siłę zdolną do odbudowania niepodległej Polski”.

Włodzimierz Tetmajer był jednym z prekursorów zafascynowanego rodzimym folklorem malarstwa młodopolskiego. Projektował witraże i polichromie, tworzył scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie, był ilustratorem, ale także poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Badał zwyczaje ludowe i słownictwo chłopów podkrakowskich. Założył Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet, w której wykładał.

Społecznik i polityk

Pomimo tak licznych aktywności znajdował też czas na działalność społeczną i aktywny udział w życiu politycznym. Nawiązywał do testamentu duchowego Tadeusza Kościuszki i podkreślał równość wszystkich obywateli. Był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako reprezentant którego w 1911 r. został posłem parlamentu austriackiego. W grudniu 1913 r., w trakcie rozłamu w PSL, został współzałożycielem frakcji PSL-Piast, a potem prezesem towarzystwa Strzelec w Krakowie.

Przewodniczył obradom założycielskiego zebrania Tymczasowej Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, a po wybuchu wojny został delegowany do Naczelnego Komitetu Narodowego. W 1917 r. na posiedzeniu Koła Polskiego w parlamencie austriackim zgłosił rezolucję z żądaniem utworzenia państwa polskiego składającego się z ziem trzech zaborów, z dostępem do morza. Był gorącym patriotą. Cieszył się opinią polityka rozsądnego i szukającego kompromisu. Przydałby się nam dziś bardzo.

Najbardziej znany Gospodarz

Został jednak zapamiętany przede wszystkim jako Gospodarz z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Anna i Włodzimierz Tetmajerowie przyjmują w swym domu gości weselnych Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. To oczywiście nie przypadek. Decyzja Włodzimierza Tetmajera o poślubieniu córki wiejskiego gospodarza – Anny Mikołajczykówny – wywołała w ówczesnym Krakowie wielkie poruszenie. Krytykowano go za nią, wątpiono w szczerość uczuć i trwałość związku. A jednak małżonkowie byli razem do śmierci artysty.

Nic dziwnego, że taka piękna i budząca wiele emocji historia miłosna zapadła w pamięć najgłębiej. Pora jednak na lepsze poznanie Włodzimierza Tetmajera, także jako artysty, społecznika i polityka! Zapraszam do Pałacu Krzysztofory!

PS. Kuratorką wystawy jest Marta Marek, od której zaczerpnąłem wiele z powyższych informacji.

Ryszard Kozik – z urodzenia i zamieszkania nowohucianin, były dziennikarz „Gazety Wyborczej”, pracownik Muzeum Krakowa

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Ryszard Kozik
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-14
Data aktualizacji: 2023-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź