Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Hipochondria lepsza niż zaniedbanie

O trwającym festiwalu KultURO i o tym, jak rock and roll może pomóc w profilaktyce chorób urologicznych, mówi prof. Piotr Chłosta, pomysłodawca wydarzenia i wybitny urolog. Rozmawia Joanna Korta.

prof. Piotr Chłosta
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Już po raz dziewiąty krakowscy urolodzy w gabinetach i na scenie próbują przełamać tabu związane z chorobami układu moczowego. Jak Wam idzie?

Piotr Chłosta: Coraz lepiej, ale do satysfakcjonującego poziomu ciągle jest daleko. Dzięki temu kulturalno-zdrowotnemu wydarzeniu udaje się zrobić dużo dobrego, a zatem ta nietypowa forma trafia do odbiorców. Oczywiście można wywiesić plakat w przychodni czy dać ulotkę zachęcającą do badań, ale to wszystko już było. Cieszę się, że w Krakowie – mieście, które prowadzi bardzo aktywną politykę prozdrowotną na rzecz mieszkańców – idziemy o krok dalej. Wielu chorobom nie jesteśmy w stanie zapobiec, ale jeżeli wykryjemy je na wczesnym etapie, to możemy działać z intencją całkowitego wyleczenia, przy znikomej inwazyjności zachowując większość czynności narządów.

Rak gruczołu krokowego u mężczyzn plasuje się na drugim miejscu spośród wszystkich nowotworów złośliwych, ale w tym roku organizatorzy festiwalu wzięli na celownik panie. Dlaczego?

Hasło tej edycji to „Nie tylko dla mężczyzn”, co nie oznacza, że odbywa się ona bez nich. Ci mężczyźni mają jednak swoje żony, matki, córki, a choroby urologiczne – i te łagodne, i te onkologiczne, występują także u pań. Choć kobiety są mniej narażone na wystąpienie raka pęcherza moczowego, to już równie często jak u panów powstają u nich guzy nerek. Poza tym często cierpią na bezwiedne gubienie moczu, które nie tylko obniża jakość ich życia, ale także powoduje groźne następstwa medyczne. My, urolodzy, możemy z tymi chorobami skutecznie walczyć, diagnozując ich przyczyny.

Choroby układu moczowego kojarzymy głównie z drugą połową naszego życia…

Niesłusznie! Urologia to dyscyplina, u podstaw której leży leczenie chorych na nieprawidłowości układu moczowego, zarówno te wrodzone, jak i nabyte. Dominującą częścią pracy urologa w XXI w. jest leczenie onkologiczne, bo żyjemy coraz dłużej, a choroby urologiczne faktycznie mają związek z wiekiem. Spośród wszystkich nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce ponad 25 proc. stanowią te wywodzące się z układu moczowego! Ale urologia to także działania zmierzające do leczenia chorych na kamicę, niezłośliwe nieprawidłowości układu moczowego, do poprawy płodności. To też zabiegi rekonstrukcyjne, np. po wypadkach czy w razie wystąpienia wad wrodzonych.

Podczas ubiegłorocznych dni otwartych w poradniach urologicznych przebadano ponad 200 osób, z czego więcej niż połowa wymagała pogłębionej diagnostyki i dalszego leczenia.

I pewnie duża część tych osób nie trafiłaby do gabinetu urologa, bo nie miała żadnych niepokojących objawów. Można się cieszyć dobrym samopoczuciem, a już chorować bez widocznych symptomów. Dlatego każdy po 40. roku życia powinien raz w roku zrobić podstawowe badania krwi i USG. Jeśli chodzi o zdrowie, to lepsza jest hipochondria niż zaniedbanie czy lekceważenie sygnałów (nawet tych jednorazowych), które wysyła organizm. Nasz festiwal nie ma żadnego aspektu komercyjnego. Wszystkie badania odbywają się w ramach działań charytatywnych, a jedyny wysiłek to po prostu przyjście.

Co znalazło się w programie festiwalu?

Będą aktywności dla odbiorców w różnym wieku, bo wierzymy, że edukacja pozwoli na „zaszczepienie” dobrych nawyków u najmłodszych, a starszym uświadomi, że na profilaktykę nigdy nie jest za późno. Proponujemy m.in. konkurs recytatorski dla przedszkolaków, lekcję dla szkół ponadpodstawowych, filmy dla seniorów, dzień otwarty, do udziału w którym zaprosiliśmy poradnie działające przy czterech największych krakowskich szpitalach. Na 16 września zaplanowaliśmy koncert inauguracyjny w Fortach Kleparz. Wystąpią: Janusz Grzywacz wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Marek Piekarczyk, Renata Przemyk, Katarzyna Chlebny i Trzynasta w Samo Południe. Wstęp bezpłatny.

Odgrywa Pan podczas festiwalu wiele ról, w tym także muzyka. Wszystkie chwyty gitarowe już przećwiczone?

Ależ skąd. (śmiech) To hobby realizowane w czasie wolnym, a tego nie mam za dużo. Lubię rock and rolla i mocne uderzenie. Wielką frajdą jest granie z formacją, której temperament muzyczny może przysłużyć się słusznej sprawie.

Więcej o festiwalu na stronie: kulturo.eu.

prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta – kierownik Katedry i Kliniki Urologii Collegium Medicum UJ, szef Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-13
Data aktualizacji: 2023-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź