Komunikat archiwalny

Debata „Kto pokona smog? Co TY możesz zrobić dla czystego powietrza w Krakowie?”

Na ile uchwalenie zakazu stosowania paliw stałych przybliża nas do rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza w Krakowie? Jaką rolę w walce ze smogiem powinny odgrywać samorząd, organizacje społeczne, przedstawiciele biznesu i co mogą w tej kwestii zrobić "zwykli mieszkańcy" Krakowa? To tematy debaty, która 24 lutego 2016 r. w godz. 18:00 – 20:30 odbędzie się w Centrum Obywatelskim w Krakowie.  

Debata „Kto pokona smog? Co TY możesz zrobić dla czystego powietrza w Krakowie?”
Fot. Paweł Krawczyk

O czym?

O smogu mówi się coraz więcej. Organizowane są antysmogowe koncerty, biegi, happeningi. Coraz popularniejsze stają się aplikacje informujące o stanie zanieczyszczenia powietrza. Smog jest tematem gorących dyskusji w mediach społecznościowych. Przy Miejskim Centrum Dialogu z inicjatywy strony społecznej zostało zawiązane Forum na Rzecz Czystego Powietrza. Podczas debaty organizatorzy pochylą się nad społecznym i organizacyjnym aspektem walki ze smogiem. Czy smog to problem, z którym zdeterminowani są walczyć "zwykli mieszkańcy" Krakowa, czy tylko przysłowiowa "garstka aktywistów". Jaki jest faktyczny poziom wiedzy i świadomości krakowian w tej kwestii? Jaki jest poziom determinacji do rozwiązania problemu smogu - czy jesteśmy w stanie zrezygnować z własnej wygody, zmienić przyzwyczajenia, zaangażować się w realne działania? Czy władze samorządowe są gotowe do podejmowania radykalnych i czasem kontrowersyjnych działań? Jak dotrzeć do tych, którzy palą w piecach i kominkach i przekonać ich do zmiany systemu ogrzewania? Z jakim odzewem spotykają się programy realizowane przez Gminę Miejską Kraków?

Kto?

W debacie udział wezmą:
•  Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego
•  Małgorzata Małochleb z Fundacji Otwarty Plan
•  Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska
•  Maciej Ryś, organizator akcji Smogathon
•  Przemysław Szwałko, Zarząd Zieleni Miejskiej

Dyskusja panelistów będzie wstępem do otwartej rozmowy, w której organizatorzy głos oddadzą publiczność "publiczności".

Dla kogo debata?

Zapraszamy na debatę:
• tych, którym zależy na poprawie jakości powietrza w Krakowie, ale nie wiedzą co mogliby w tej kwestii zrobić;
• tych, którzy mają pomysły na działania antysmogowe i chcieliby do nich zaprosić innych mieszkańców;
• tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o działaniach na rzecz walki ze smogiem, prowadzonych przez samorząd lokalny i organizacje społeczne;
• tym, którzy uczestniczą lub przyglądają się dyskusjom na temat walki ze smogiem i chcieliby je przenieść z przestrzeni wirtualnej w przestrzeń realną.

Termin i miejsce:

Debata odbędzie się 24.02.2016 r. w godz. 18:00 – 20:30 w Centrum Obywatelskim w Krakowie, ul. Reymonta 20/40, 03-059 Kraków.

Jak wziąć udział?

Wydarzenie jest otwarte - udział w nim jest nieodpłatny. 

Organizatorzy proszą o zapisy (nie jest to warunek uczestnictwa, ale jest to dla ważne z punkt widzenia organizacyjnego): http://bit.ly/rejestracja_debata_smog 
Szczegółowych informacji udziela Gosia Spasiewicz–Bulas (e-mail: gosia.spasiewicz@cokrakow.pl).

Pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także