Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska stypendystka wysoko w literackich rankingach

W sierpniu 2016 r., nakładem wydawnictwa W.A.B., ukazała się druga powieść Aleksandry Zielińskiej „Bura i szał”. Świetnie przyjęta przez krytyków i publiczność książka powstała w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa za rok 2015. W literackich podsumowaniach minionego roku ta piękna, a zarazem mroczna opowieść o szaleństwie zajmuje czołowe miejsca wśród polskiej prozy.

Fot. Krystian Lipiec

– Są takie książki, obok których nie sposób przejść obojętnie, gdyż znamionują nieprzeciętny talent. Taka też jest powieść Aleksandry Zielińskiej zatytułowana „Bura i szał” (Warszawa 2016) – pisze Janusz R. Kowalczyk, wymieniając ją wśród 10 książek polskich pisarek, które warto tłumaczyć dla zagranicznej publiczności. – To wartka, innowacyjna proza, którą można odczytać na wiele rozmaitych sposobów. Można ją potraktować jako paranaukowy traktat o meandrach szaleństwa. Cechą, która świadczy o zupełnej wyjątkowości tego dzieła, jest przekonanie czytelnika, że otrzymał doskonały, wręcz kliniczny opis świata, który do szczętu zwariował.

„Bura i szał” to druga powieść Aleksandry Zielińskiej (ur. 1989 r.), pochodzącej z Sandomierza, ale osiadłej w Krakowie pisarki, która ma już na swoim koncie kilkanaście opowiadań (pierwsze opublikowane w 2007 r.). Jak sama jednak mówi, za swój prawdziwy debiut uważa pierwszą powieść – „Przypadek Alicji”, za którą w 2014 r. została nominowana do Nagrody Conrada (najlepszy debiut) oraz do Nagrody im. Stefana Grabińskiego (najlepsza powieść). Obie powieści ukazały się w serii Archipelagi, nakładem Wydawnictwa W.A.B. W przygotowaniu jest obecnie zbiór opowiadań autorki (2017, W.A.B.).

Aleksandra Zielińska jest finalistką konkursu Nowy Wymiar Kultury w kategorii tekst dramatyczny (Teatr Barakah, 2013) oraz laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2015 w kategorii Literatura. Uczestniczyła też w warsztatach dramatopisarskich przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego (2017). Ukończyła Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek farmacja). Studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (kierunek grafika, II stopień). Zajmuje się także ilustracją.

Wybrane recenzje powieści „Bura i szał”:

  • „Bura i szał” to potwierdzenie pisarskiej klasy Aleksandry Zielińskiej.
    Bernadetta Darska
  • „Zielińska operuje w tej powieści dobrym warsztatem. Stosuje specyficzną, fragmentaryczną, rwaną i niespójną, wydawałoby się, narrację, która udanie odwzorowuje sposób myślenia osoby szalonej”.
    7 najlepszych książek 2016 r. (Polska) wg portalu naTemat.pl
  • „Bura i szał” wpisuje się w szerszą opowieść o kobiecej psychozie, a dokładnie – w najciekawszy jej nurt, reprezentowany przez „Drobne szaleństwa dnia codziennego” (2010) Kai Malanowskiej i „Jolantę” (2015) Sylwii Chutnik.
    Dariusz Nowacki, Gazeta Wyborcza
  • „Wielką rolę odgrywa tu język, bardzo plastyczny, udanie oddający ponurość i dzikość świata bohaterki; mnóstwo tu powtórzeń, gier słownych, zabawy rytmem, zaklęć wypowiadanych przez Burę, nawiązujących czy to do dziecięcych rymowanek, czy nawet do „Łowcy androidów”. Efekt jest niezwykły”.
    Marcin Zwierzchowski, Tygodnik Polityka
  • „Burę i szał” umieszczę na półce obok świetnego „Dygotu” Jakuba Małeckiego. Obie książki mają wiele wspólnych zalet.
    Maciej Duda, Czas Kultury
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-01-18
Data aktualizacji: 2017-01-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź