Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ważne zadania ważnego wydziału

Świadczenia rodzinne, społeczne i wychowawcze to bardzo istotny element polityki socjalnej realizowanej przez Kraków. Zajmuje się tym Wydział Spaw Społecznych. Informacji o tym, jak to wygląda od środka, wysłuchali radni podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

Fot. ©tookapic.com/robertdb

Wydział Spraw Społecznych realizuje zadania z zakresu przyznawania i wypłaty świadczeń rodzinnych, wychowawczych i z funduszu alimentacyjnego. Obsługę merytoryczną realizują następujące referaty: ds. zasiłków rodzinnych, ds. świadczeń opiekuńczych, ds. świadczeń z funduszu alimentacyjnego, ds. egzekucji świadczeń, ds. sprawozdawczości i rozliczeń, ds. świadczeń wychowawczych (500+).

Jeśli chodzi o świadczenia rodzinne, czyli zasiłki i zapomogi z tyt. urodzenia się dziecka, w 2017 r. wydano 23 256 decyzji w sprawie ustalenia prawa do świadczenia. W przypadku świadczeń 500+, decyzji wydano 49 542, jeśli chodzi o świadczenia opiekuńcze, decyzji było 5 615. Do tego doszło 3 963 decyzji dotyczących świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Po wysłuchaniu informacji radni zajęli się dwoma projektami uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej w formie zasiłku celowego na przeprowadzenie trwałej zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system proekologiczny. Wedle projektu uchwały kryterium dochodowe o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1769 i 1985) podwyższa się do 200 procent.

Jak wyjaśniał Witold Kramarz, Dyrektor MOPS, zgodnie przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zadań własnych gminy należy podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych. Rada gminy, biorąc pod uwagę potrzeby z zakresu pomocy społecznej, opracowuje także i kieruje do wdrożenia lokalne programy pomocy społecznej. Mając na uwadze powyższe regulacje, opracowano projekt programu osłonowego określającego ramy podejmowanych przez gminę działań - cel, sposób jego realizacji (formę świadczenia) oraz adresatów pomocy. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

Również pozytywnie radni zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu osłonowego dla osób, które przeprowadzają trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system proekologiczny.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-03-27
Data aktualizacji: 2018-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź