Ulica Floriańska

Ulica Floriańska od zawsze należała do najważniejszych ulic Krakowa. Wytyczona w czasach lokacji miasta w drugiej połowie XIII wieku, stanowiła istotny fragment reprezentacyjnego szlaku, Drogi Królewskiej, wiodącej od kościoła św. Floriana na Wawel. Jako jedna z pierwszych zyskała solidne bruki, większość też domów przy Floriańskiej była murowana już pod koniec XV wieku.

Duża część kamienic została przebudowana (głównie na przełomie XIX i XX wieku), zachowało się jednak wiele detali świadczących o ich dawnym pochodzeniu, często średniowiecznym. Szczególnie ciekawe są domy: nr 3 z renesansowym portalem, nr 5 i nr 8 z portalami późnogotyckimi, nr 7 z wczesnorenesansową figurą Matki Boskiej oraz nr 9 i nr 26 z portalami renesansowymi, a także nr 17 – z fragmentem łańcucha, którym zamykano niegdyś ulicę na noc.

W domu nr 14 mieści się najstarszy w Krakowie hotel – „Pod Różą”, założony ok. roku 1800. Początkowo zwany był Ruskim, dla upamiętnienia wizyty Wielkiego Księcia Konstantego oraz cara Aleksandra I. Mieszkał w nim także Franciszek Liszt. Budynek pochodzi z XIV wieku, poddawany był jednak licznym przebudowom.

Wąska kamieniczka z nr 41, to dawny dom najwybitniejszego polskiego malarza historycznego, Jana Matejki – obecnie muzeum poświęcone jego osobie i twórczości. Szczególnym eksponatem jest zbiór narzędzi katowskich, wydobytych z lochów Ratusza.

W domu nr 25 mieści się Muzeum Farmacji – największe w Polsce i jedno z nielicznych tego typu na świecie. Gromadzi eksponaty z 1200 aptek z całej Polski; w salach ekspozycyjnych odtworzono m.in. zabytkowe wnętrza aptek z przełomu XVI i XVII wieku oraz aptek w stylu empire, biedermeier, neoklasycystycznym i neobarokowym. W jednej z sal odtworzono gabinet wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, z kolekcją XIX-wiecznych lamp.

Dom nr 45 związany jest nierozłącznie z osobą Jana Michalika, cukiernika przybyłego ze Lwowa, który otworzył tu Cukiernię Lwowską. W latach 1905–1912 w cukierni występował pierwszy w Polsce kabaret literacko-artystyczny „Zielony Balonik”, założony przez krakowskich artystów i literatów związanych z nurtem Młodej Polski (m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Jana Augusta Kisielewskiego i Teofila Trzcińskiego). Ponieważ pomieszczenia nie miały okien, artyści nazwali cukiernię „Jamą Michalika”. Ściany zdobią malowidła wykonane według projektu Karola Frycza oraz rysunki i karykatury młodopolskich artystów. W gablotach eksponowane są kukiełki z wystawianych przez kabaret szopek.

Data: 2017-06-08 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych