Kościół na Skałce

Adres:
ul. Skałeczna 15, Kraków

Kościół na Skałce jest prawdopodobnie trzecim z kolei, jaki stanął w tym miejscu. Pierwotną romańską rotundę przebudowano na modłę gotycką z fundacji Kazimierza Wielkiego w XIV w. Ten kościół zaś zniszczył najazd Szwedów w połowie XVII w. Ostateczny wygląd obecnego kościoła (wzniesionego w latach 1740-1762), w tym także monumentalne dwubiegowe schody prowadzące do wnętrza świątyni, zawdzięczamy warszawskiemu architektowi Antoniemu Solariemu. Z kościołem połączony jest klasztor oo. Paulinów, sprowadzonych do Krakowa przez historyka Jana Długosza.

Wewnątrz kościoła, w ołtarzu kaplicy św. Stanisława możemy zobaczyć pień, na który w momencie śmierci padły krople krwi biskupa. Na ścianie kaplicy, za szklanym oculusem zachowały się resztki kamiennych stopni ołtarza, na których rozsierdzony król miał zabić męczennika.

 

Z końcem XIX w. pod kościołem urządzono według projektu nestora krakowskich architektów Teofila Żebrawskiego kryptę, w której mieli spocząć Polacy zasłużeni dla kultury narodowej. Tak powstała Krypta Zasłużonych.

 

W sąsiedztwie Skałki podziwiać możemy nieźle zachowany XIV-wieczny mur obronny dawnego miasta Kazimierza z łamanego, wapiennego kamienia.

 

Źródło: krakow.travel

Data: 2013-05-17 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych