Nosorożec symbolem jubileuszu

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 20-lecia istnienia Domu Krakowskiego w Norymberdze będzie rzeźba „Śpiący Nosorożec”, która wiosną 2017 roku zostanie na stałe zainstalowana w Norymberdze.

Nosorożec symbolem jubileuszu
Fot. Dorota Hadrian-Surowiec

Autorką rzeźby jest Dorota Hadrian-Surowiec, krakowska artystka, która latem 2016 rok prezentowała dzieło  w ramach festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej „20” w Krakowie i Norymberdze.

Więcej informacji o artystce i projekcie: http://20lat.dom-norymberski.com/projekt20/1-hadrian/

Obecność naturalnej wielkości nienaturalnie białego nosorożca zaaprobowała w październiku 2016 r. Rada Plastyków Miasta Norymbergi, którą to decyzję z początkiem  grudnia ostatecznie zatwierdziła Komisja Kultury Rady Miasta Norymbergi. Po otrzymaniu zgody na instalację przystąpiono do wykonania dzieła. Pod bacznym okiem artystki wykonano odlew i obecnie nosorożec czeka w Krakowie na swój wyjazd do Norymbergi. Zdjęcia z kolejnych etapów tych prac można obejrzeć w galerii poniżej.

Nosorożec będzie już drugą krakowską instalacją artystyczną, która na stałe wpisze się w krajobraz Starówki miasta partnerskiego. 22 lutego 2009 r. odsłonięto kamień z tekstem Ryszarda Krynickiego na norymberskim placu Unschlittplatz.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie